Tusze do drukarek – oryginały czy zamienniki?

Zakup drukarki to stosunkowo niewielki wydatek w porównaniu do kosztów jej eksploatacji. Oryginalne tusze cechuje wysoka cena, która nierzadko sięga kilkuset złotych. Nic więc dziwnego, że użytkownicy drukarek szukają tańszych alternatyw i decydują się na popularne zamienniki tuszów. Czy jednak, aby na pewno jest to dobre rozwiązanie? Sprawdźmy, czy warto w nie inwestować.

 

Zamienniki oryginalnych tuszów – gorsza jakość?

 

 

Większość producentów drukarek przestrzega swoich klientów przed stosowaniem zamienników materiałów eksploatacyjnych, czyli przede wszystkim tuszów i tonerów. Na ich niekorzyść ma przemawiać gorsza jakość oraz fakt, że mogą przyczynić się do uszkodzenia sprzętu. W praktyce wygląda to zazwyczaj nieco inaczej, a większość ostrzeżeń ma po prostu zachęcić użytkowników drukarek do zakupu oryginalnego tuszu danej marki. Część sprzedawców niekoniecznie będzie je produkować, ale za to ma wysoką marżę z ich sprzedaży. Trudno więc uważać ich zdanie za obiektywne. Jakość zamienników także nie zawsze będzie tak sama. Na rynku znajdziemy bardzo wiele ciekawych propozycji, godnych uwagi. Niestety, pojawiają się również produkty, których jakość pozostawia wiele do życzenia. Jak zatem wybrać te z nich, które spełnią nasze oczekiwania?

Tusze regenerowane, a refabrykowane

Firmy, które zajmują się wytwarzaniem zamienników oryginalnych tuszów i tonerów nie produkują ich lecz regenerują bądź ewentualnie refabrykują. Właśnie dlatego tak często można spotkać się ze skupem zużytych kartridży. Tusze i tonery regenerowane to takie, które zostały ponownie napełnione. Oryginalny pojemnik rozbiera się na części, czyści i ponownie składa. W ten sposób otrzymujemy produkt z nową etykietą. Gdy niektóre z części są zbyt zużyte, zostają wymienione. Proces regeneracji nie zawsze wygląda tak samo. Najwięksi producenci zamienników oryginalnych tuszów demontują zużyte kasety, a odzyskane części trafiają na linię produkcyjną, gdzie są produkowane od postaw. Regeneracja z wymianą na nowe elementy nosi nazwę refabrykowania.

Koszt zakupu tuszy

Oryginalne tusze mogą kosztować nawet ok. 100- 200 złotych, podczas gdy ich zamienniki są mniej więcej o 40% tańsze. Różnica w cenie występuje także pomiędzy samymi zamiennikami. Tusze regenerowane kosztują nieco mniej niż refabrykowane, ryzyko ich użycie będzie jednak trochę większe. Z tego względu znacznie lepiej jest wybierać właśnie ten drugi rodzaj. Charakteryzuje go bowiem dobra jakość, a przy tym nie wpływa na pracę drukarki. Czy warto zatem inwestować w zamienniki, czy lepiej zdecydować się na zakup oryginalnych tuszów? Wiele zależy od naszych preferencji, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby używać na co dzień zamienników, pod warunkiem, że pochodzą ze sprawdzonego źródła. Jednym z nich jest sklep Drox, który zajmuje się zarówno produkcją, jak i importem tonerów i tuszów do drukarek laserowych oraz atramentowych. Przed decyzją o zakupie innych zamienników warto również zapoznać się z opiniami na ich temat, aby uniknąć rozczarowania.

Artykuł powstał przy współpracy z drox.pl

 

 
One thought on “Tusze do drukarek – oryginały czy zamienniki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *