Drukarka 3D: czy warto już kupić to urządzenie?

Popularność drukarek 3D w ostatnich latach znacznie wzrosła, a wizja posiadania własnej jeszcze kilka lat temu wydawała się bardzo odległa, wręcz niemożliwa. Do tej pory sprzęt do drukowania przestrzennego posiadały w większości firmy specjalizujące się w tej dziedzinie, dzisiaj tego typu sprzęt może posiadać każdy, a to za sprawą ich stosunkowo niskich cen.

 

 

Drukarki 3D cieszą się coraz większą popularnością oraz opinią najbardziej przyszłościowej technologii. Ich zastosowanie pozwala przede wszystkim na wykorzystanie przy prototypowaniu i wytwarzaniu części niskim kosztem. Z wydruku 3D korzysta się również w takich obszarach jak medycyna, architektura, energetyka, branża reklamowa oraz budownictwo.

Proces tworzenia trójwymiarowych stałych obiektów osiąga się poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału do momentu utworzenia obiektu. Korzystając z takiej metody podczas tworzenia złożonych kształtów, zużywamy mniejszą ilość materiału niż w tradycyjnej metodzie produkcji. Z tego powodu taka metoda tworzenia trójwymiarowych obiektów zaczyna cieszyć się dużym zainteresowaniem wśród indywidualnych użytkowników i przedsiębiorstw.

Rosnąca popularność drukarek 3D

Coraz więcej osób może pozwolić sobie na zakup drukarki 3D dla własnych potrzeb, a to za sprawą ich stosunkowo niskich cen. Najtańsze małe biurowe drukarki trójwymiarowe możemy kupić już poniżej tysiąca złotych – taki sprzęt pozwoli nam na rozpoczęcie przygody z drukiem 3D. To co możemy wydrukować na tego typu drukarce zależy tylko od naszej wyobraźni oraz pola roboczego, czyli obszaru wewnętrznego drukarki 3D. Rozmiar takiej drukarki pozwala nam również na umieszczenie jej na biurku obok komputera, dzięki czemu nie musimy martwić się o dodatkową przestrzeń na potrzeby sprzętu do druku trójwymiarowego.

Sama drukarka natomiast nie wystarczy. Do wydruku przestrzennego potrzebny jest także materiał, z którego będą powstawały gotowe obiekty. Istnieje możliwość drukowania przy użyciu szerokiej gamy materiałów, od plastiku po stal narzędziową. Materiał taki kupuje się na wagę, a jego cena zaczyna się od ok. 70 złotych.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na popularność drukarek 3D jest ich szybkość drukowania, która się ciągle poprawia. Proste obiekty trójwymiarowe są w stanie zostać wydrukowane nawet w kilka minut.

Jak zacząć drukować za pomocą drukarki 3D

Wydruk 3D wymaga od użytkownika również wiedzy na temat projektowania wspomaganego komputerowo (CAD). Tworząc przedmioty musimy posiadać ich projekt w przeznaczonym do tego celu programie komputerowym. Natomiast jeżeli nie posiadamy wiedzy na ten temat i nie mamy chęci lub czasu na naukę, to możemy skorzystać z gotowych projektów przedmiotów, które często są dołączone w komplecie z drukarką. Duży wybór projektów zarówno bezpłatnych, jak i płatnych znajdziemy bez problemu w internecie. Dzięki temu będziemy w stanie wyprodukować ciekawe przedmioty niskim kosztem w domowych warunkach.

To wszystko sprawia, że zwykli użytkownicy są coraz bardziej świadomi potencjału jaki drzemie w drukowaniu 3D, a sam sprzęt staje się z dnia na dzień coraz bardziej dostępny dla użytkowników indywidualnych.

Tekst powstał we współpracy ze sklepem PGE.

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *