Biblioteka Uniwersytetu Gdańskiego: wystawa pt. TAJEMNICE ZAMKU BIRBANTE ROKKA

EWA CICHOCKA WRAZ Z DYREKCJĄ BUG ZAPRASZA SERDECZNIE NA KOLEJNE SPOTKANIE Z SYCYLIĄ.

 

TAJEMNICE ZAMKU BIRBANTE ROKKA – to nowa wystawa pełna archiwaliów w wyjątkowym, nowym gmachu Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego (kampus w Oliwie).

Wernisaż: 10 kwietnia 2018 godz. 13.00.

 

Tym razem będzie można zobaczyć z bliska skarby naszej literatury z moich zbiorów oraz UG, a także dzięki uprzejmości Joanny i Gunnara Heinsohn, wyjątkowe rekwizyty, ryciny i zabytkowe mapy. Zaprezentowane zbiory są okazją do ogólnego spojrzenia na polskie związki artystyczno-literackie z Sycylią – od Dantyszka do Mitoraja, a także na nasz udział w kulturze Śródziemnomorza.

Nie zabraknie także moich zdjęć z ostatnich wypraw dokumentacyjnych na Sycylię. ZIEMIA DRŻY (La terra trema) –  to zatrzymane w kadrze i „przyprószone” wulkanicznym pyłem chwile i detale spod Etny. Natomiast plakat wystawy i akwarele, to dzieło artystki Ewy Niewadzi ze Stowarzyszenia AMICI DELL’EUROPA w Katanii, które kolejny raz aktywnie wspierało moje sycylijskie poszukiwania polskich śladów i uświetniło gdańską wystawę.

 

Na tej wyspie, jak pisała polsko-włoska pisarka IRENA CONTI DI MAUROziemia, morze, słońce i ludzie są bardzo ciepli, a cierpienie i ból, radość i miłość nie mają wyraźnych granic. Wspomnienia o Sycylii dla wielu to zmysłowe odczucia żaru bijącego od antycznych ruin czy muśnięć upalnego scirocco, niosącego zapach morza i pyły znad Afryki. Dziwna to ziemia, pławiąca się w słońcu, w morzu, rozprażona, od zimy okryta kwiatami – pisał o niej JAROSŁAW IWASZKIEWICZktóry w ciągu prawie półwiecza odwiedził ją kilkanaście razy, zachwycając się nie tylko jej dzikim krajobrazem, ale także wielokulturowością: całe połacie kultury leżą tu na sobie, obok siebie przedziwnie z sobą przemieszane. Zaczynając od kultury przedgreckiej, poprzez Kartagińczyków, Rzymian, Arabów, Bizancjum, Normanów, Niemców, Francuzów – wszystko się tu miesza, stopione w żarze słońca, wina i w zapachu pomarańczowego kwiatu.

Sycylia to także literackie wspomnienia naszych twórców, podróżujących tam od ponad pięciu wieków. Jej dzieje i zabytki stały się dla nich inspiracją. Nazywali ją: wyspą słońca, szczęśliwą, czarodziejską, kwiatu pomarańczowego oraz ojczyzną bogów i poetów i ulubienicą nieba. Ale także wyspą daleką, niegościnną, płonącym trójkątem i ojczyzną stojących zegarów. Podążając śladami tych niezwykłych opisów można popatrzeć na nią oczami naszych twórców

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *