„Boom ekonomiczny w Polsce i Rosji”. Confartigianato Imprese Foligno-Rieti przedstawia swoim członkom możliwości umiędzynarodowienia firm.

Polska to kraj, który już od jakiegoś czasu wzbudza zainteresowanie wśród przedsiębiorców i inwestorów zagranicznych. Również we Włoszech wschodnie kraje takie jak Rosja i Polska zaczynają przyciągać uwagę.

Zrzeszenie rzemieślników CONFARTIGIANATO w siedzibie miasta Foligno, dnia 5 kwietnia 2018 roku zorganizowało dla swych członków seminarium, zatytułowane „Boom ekonomiczny w Polsce i Rosji”. Do udziału w spotkaniu zostali zaproszeni przedstawiciele instytucji i organizacji przedsiębiorców jak i firmy zainteresowane umiędzynarodowieniem swej działalności. Wydarzenie zostało zaproponowane przez Confartigianato Imprese Foligno we współpracy z lokalnymi partnerami.

Inicjatywa miała na celu zjednoczenie sił podmiotów prywatnych jak i publicznych Sytemu Italia w celu wsparcia włoskich spółek handlowych na rynku polskim i rosyjskim, aby znaleźć nowe możliwości w biznesie.

Spotkanie zostało otwarte przez GIANLUCA TRIBOLATI sekretarza zrzeszenia rzemieślników – Confartigianato UMBRIA. Poprosił on o zabranie głosu ANTONINO MAFODDA dyrektora ICE-ITA Warszawa Polska, który w sposób bardzo dokładny i interesujący zaprezentował Polskę jako kraj pełen możliwości, ale i nowoczesny, otwarty na współpracę z przedsiębiorcami zachodnimi. W prezentacji była mowa nie tylko o systemie państwa jako republiki, ale i o wzroście ekonomicznym Polski, ale nawet o korzyściach fiskalnych dla spółek.

Kolejnym prelegentem był MAURO AGOSTINI dyrektor  Sviluppumbria, który kilkakrotnie podkreślił, że umiędzynarodowienie spółki to inwestycja długoterminowa, przynajmniej trzyletnia. Należy właściwie postępować i wykorzystać możliwości takie jak udział w targach czy voucher.

FRANCO BILLI lider regionu Umbria zapewnił o wsparciu dla włoskich przedsiębiorców, którzy poważnie traktują zainwestowanie w Polsce czy w Rosji.

ROBERTO MATTONELLI przedstawiciel firmy MATTONELLIS&CO. zilustrował projekt Export for You, który opiera się na współpracy zrzeszenia rzemieślników z Foligno i Rieti jak i prowincji Rieti i Perugii, które to zjednoczyły swe siły dla rozwoju międzynarodowej współpracy.

Głos zabrali również goście, przedstawiciele Confartigianato z Vicenzy, którzy podkreślili potrzebę śledzenia kolejności podjęcia kroków w umiędzynarodowieniu spółek. Według ich doświadczenia niezbędna w firmie jest osoba mówiąca biegle po polsku lub rosyjsku, strona internetowa i katalog w tych językach. Następne kroki to database, a dopiero na końcu biuro do spraw exportu “na kontrakcie”. Niezbędne w tym przypadku są też: właściwie zaprogramowana promocja, udział w targach i użytkowanie narzędzi digital.

Kolejni prelegenci, a wśród nich Antonella Vulcano z TECHIN, podkreślali istotę właściwego doboru partnerów, znających realia przepisów prawnych, jak i ekonomii polskiej, którzy pomogą firmie zainteresowanej biznesem w Polsce do podjęcia właściwych kroków umiędzynarodowienia swojej działalności. Niezbędna jest inwestycja finansowa, ale z całą pewnością zaoszczędzi się wówczas na czasie i nie popełni błędów, które mogą się okazać dość kosztowne.

Przedstawione narzędzia i strategie z całą pewnością zachęciły przedstawicieli firm do znalezienia zaufanych podmiotów, którzy będą mogli ich wesprzeć w podjęciu tak istotnego kroku jak export do Polski.

Dla uzyskania wszelkich informacji w tym temacie, można skontaktować się z korespondentką portalu – Anną Traczewską, autorką bloga PLorIT.

Foto i relacja z Umbrii Anna Traczewska.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *