W Europie aż 8 tysięcy dzieci i młodzieży do lat 14 ginie rocznie na drogach. Polska i Włochy przodują w statystykach

W ostatnim  ,,Raporcie na temat bezpieczeństwa dzieci” ETSC – Europejska Rada Bezpieczeństwa Transportu potwierdziła alarmujący stan bezpieczeństwa dzieci na drogach.

W ciągu ostatnich dziesięciu lat  w Europie 8 tysięcy dzieci i młodzieży poniżej 14 lat zmarło na skutek wypadku samochodowego:

50% podróżowało samochodem,

 33% zostało potrąconych  podczas przechodzenia lub przejeżdżania przez jezdnię,

13% podczas jazdy rowerem

W Europie co 13 dziecko (do 14 roku życia), umiera  podczas wypadku drogowego. Według ETSC ,,aby tak wielu młodych ludzi nie umierało na ulicach, niezbędne jest wprowadzenie środków, które zmniejszą umieralność. Z tego powodu Rada zdecydowanie wzywa Komisję Europejską aby technologie takie jak ISA (Intelligent Speed ​​Assistant) i Aeb (Automated Emergency Braking) były standardem do nowych aut”.

 ,,Inteligentne technologie„, ekonomicznie korzystne i sprawdzone, takie jak inteligentny system adaptacji prędkości i automatyczne hamowanie awaryjne – mówi Antonio Avenoso, dyrektor ETSC –  są niezbędne, aby ratować życie najmłodszych, podobnie jak pasy bezpieczeństwa. Prawdziwa zmiana nastąpi jednak tylko wtedy, gdy technologie te – podobnie jak pasy bezpieczeństwa – zostaną zamontowane jako standardowe we wszystkich nowych samochodach i nie będą opcjonalne tylko dla kilku egzemplarzy”.

ETSC wzywa również państwa europejskie do obniżenia podatku VAT od fotelików dla dzieci – na wzór Cypru, Chorwacji, Wielkiej Brytanii, Polski i Portugalii – i wzywa do zwiększenia stref bezpieczeństwa wokół szkół i przejść dla pieszych oraz na obszarach wymożonego ruchu pieszego i rowerowego,  gdzie maksymalna dozwolona prędkość  ma wynosić do 20 i 30 km/godz.

Komisja Europejska ma ogłosić wkrótce  aktualizację przepisów dotyczących bezpieczeństwa pojazdów. Unia Europejska  także przygotowuje strategię bezpieczeństwa ruchu drogowego na najbliższe dziesięć lat.

Państwa, które przodują w śmiertelnych wypadkach drogowych w ostatnim dziesięcioleciu  to Niemcy, Francja, Włochy i Polska

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka strony Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *