ŚMIERĆ W BRESLAU czyli spotkanie z literaturą polską w Sala Borsa w Bolonii

W samym centrum Bolonii przy piazza Nettuno 3, dawnej Sala Borsa (Giełda) w Palazzo Accursio, od 2001 znajduje się miejska biblioteka (bibliotecasalaborsa.it). Ze względu na swoją misję jaką ona ma spełnić jest świetnie dostosowana dla czytelników. Można nie tylko wypożyczać książki (e-book, DVD, CD), korzystać z codziennej prasy, ale także uczestniczyć we wszelkich inicjatywach organizowanych przez bibliotekarzy.

 

W ramach spotkań poświęconych literaturze międzynarodowej, która jest dostępna zarówno w wersji włoskiej jak i w oryginale,są organizowane spotkania tematyczne. W tym roku, 5 kwietnia odbyło się spotkanie dla czytelników, by zapoznać ich z polską literaturą.

 

 

Panie bibliotekarki Annalisa Zandonella i Monica Pederzini skontaktowały sie z Emilią Smorszczewską, która do niedawna pracowała jako sekretarka w polskim konsulacie honorowym w Bolonii, dopóki jeszcze był czynny. Ona to właśnie dała namiary na polsko-włoskie stowarzyszenie promocji społecznej “ VIA dell’AMBRA” z Savignano s/Panaro, które jest znane z wszelkich inicjatyw i chętnie włącza się do współpracy (pomogło zorganizować przed laty wieczór polski w ARCI w San Lazzaro di Savena, brało udział w imprezie PRATELLO RESISTE).

 

Panie bibliotekarki bez wahania skontaktowały się z Prezes “VIA dell’AMBRA” Dorotą Wiśniewską, ufając, że polsko-włoska współpraca na niwie kultury zaowocuje. Pod tym względem miały pewne doświadczenie, bo to właśnie u nich Edyta Gawryś prezentowała swoją książkę “Piotrek w Watykanie” . Tym razem chodziło o prezentację powieści dla dorosłych, którzy są zagorzałymi czytelnikami i są stałymi bywalcami spotkań w Sala Borsa.

 

 

Ze względu na to, że w bibliotece odbywają się cykliczne spotkania dla miłośników powieści kryminalnych, wybór padł na powieść Marka Krajewskiego “Morte a Breslavia” (dostępna w bibliotece Sala Borsa). Bohaterem powieści jest radca kryminalny Eberhard Mock. Akcja rozgrywa się w niemieckim mieście Breslau w 1933 roku. Autor w sposób mistrzowski odtworzył atmosferę panującą w Niemczech po dojściu Hitlera do władzy.

 

Kryminał Krajewskiego włoskim czytelnikom zaprezentowała Anna Pankowska, członkini “VIA dell’AMBRA” . Wielbiciele przygód komisarza Mocka mogą odbyć wycieczkę jego śladami, zwiedzając miejsca gdzie rozgrywa się akcja ,w których on bierze udział. Pilot wycieczek Małgorzata Urlich -Kornacka napisała interesujący przewodnik “Na tropie zaginionego Breslau”,na podstawie powieści kryminalnych Marka Krajewskiego. O tym interesującym przewodniku i o urokach Wrocławia nie omieszkała wspomnieć Anna Pankowska, która mieszkała w tym mieście (1981-85) i często odwiedza swych przyjaciół z lat młodości.

 

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać fragmentów powieści oraz zobaczyć mapę Breslau z lat trzydziestych, podarowaną przez konsul honorową Republiki Włoch , mgr Monikę Kwiatosz z Wrocławia,która od ponad dziesięciu lat sprawuje tę zaszczytną funkcję.  Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Panie biblotekarki wyraziły chęć na zorganizowanie następnych spotkań z polskim akcentem, zwłaszcza, że 11 listopada przypada setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości i zakończenie Pierwszej Wojny Światowej.

 

Aby zapoznać się jakimi książkami dysponuje bolońska biblioteka należy wejść na stronę :

www.bibliotecasalaborsa.it/biblografie/narrazioni_interculturali_5a65da7f7ea4f#letteratur_polacca

 

Dla osób spoza Bolonii istnieje możliwość sprowadzenia danej książki do biblioteki, które współpracują z biblioteką Sala Borsa. W niektórych też są włoskie wersje powieści i poezji polskich autorów. Powieść “Morte a Breslavia” jest dostępna w następujących bibliotekach miejskich:

Dzielnica: PORTO,NAVILE,CORTICELLA, w Castel S.Pietro T, Castel Maggiore, Galliera, Minerbio, Sant’Agata Bolognese, San Giorgio di Piano, San Lazzaro di Savena, San Matteo della Decima, San Pietro in Casale; codice SBN MOD 1404045 , classificazione Dewey 891.8538 Narrativa Polacca. Z biblioteką Sala Borsa można skontaktować się telefonicznie 051/2194400

Kto ma możliwość odwiedzenia biblioteki osobiście podajemy godziny otwarcia :

pn(14.30 do 20.00),

wt-pt (10.00 do 20.00)

sob (10.00 do 19.00).

 

Panie Annalisa i Monica liczą na licznych polskich czytelników. O nowych inicjatywach biblioteki można dowiedzieć się na fecebooku: facebook.com/BiblioBologna.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *