Ekologiczna żywność – dlaczego jej popularność rośnie?

W ostatnich latach co raz częściej na półkach sklepów spożywczych możemy zobaczyć artykuły oznaczone jako ekologiczne. Chociaż są one droższe od tradycyjnej żywności, stale rośnie na nie popyt. Dlaczego tak się dzieje?

 

Zapewne wielu z nas wybiera po prostu to, co jest tańsze, natomiast artykuły spożywcze produkowane ekologicznie do tanich nie należą. Wzrastająca popularność produktów ekologicznych wynika przede wszystkim z rosnącej wśród Polaków świadomości dotyczącej zagrożeń, jakie niosą ze sobą popularne artykuły. A czego możemy się spodziewać po żywności oferowanej w tak popularnych przecież super i hipermarketach?

Żywność modyfikowana genetycznie

W Polsce artykuły żywnościowe GMO (ang. genetically modified organisms), nie cieszą się popularnością. Niemniej przez duże firmy spożywcze sukcesywnie wprowadzane są do masowego obrotu. Z definicji artykuły spożywcze GMO to takie, które zawierają chociaż 1% produktów modyfikowanych genetycznie w swoim składzie.

 

Modyfikacje w kodzie genetycznym roślin mają na celu między innymi podniesienie wydajności produkcji (większe owoce i warzywa), stworzenie odmian odpornych na negatywne warunki klimatyczno-glebowe czy warzywa, które dłużej zachowują świeżość. Jeśli lubisz jeść winogrona bez pestek, to zapewne chciałbyś wiedzieć, że to odmiana powstała właśnie dzięki modyfikacjom genetycznym. Co raz częściej jednak mówi się o wadach w/w żywności. Niestety nie ma dostępnych wyników badań, jak taka żywność dalekosiężnie może wpłynąć na ludzi. Niepokojące są natomiast doniesienia, że to właśnie GMO przyczynia się do przybierającemu na sile rozwoju nowotworów. Sprawa może więc okazać się naprawdę poważna.

 

Zawartość metali ciężkich

Ludzie co raz bardziej cenią żywność produkowaną tradycyjnymi, najdawniejszymi metodami także ze względu na obecne prawie wszędzie dookoła nas metale ciężkie. O ile często mówi się o konserwantach, barwnikach, to niestety o powszechnej zawartości metali ciężkich słyszymy niewiele. Oczywiście nasz organizm potrzebuje znikomej ilości pierwiastków metali ciężkich, niemniej takie metale jak kadm, arsen, ołów i rtęć są szkodliwe, na szczęście przy bardzo niskich stężeniach w organizmie wydają się być tolerowane.

Metale ciężkie są wszędzie wokół nas, w spalinach, w produktach przetwórstwa hutniczego, w niewłaściwych opakowaniach czy w wodzie do której dostały się ścieki. Oczywiście jedne organizmy przyswajają metale łatwiej, inne natomiast są bardziej odporne. Na przykład udowodniono, że duże stężenia związków rtęci mogą występować w skorupiakach oraz rybach. Z kolei ołów wchodzi w skład wielu pestycydów i innych środków ochrony roślin. Gdy dłużej się zastanowimy nad kwestią obecności metali ciężkich w naszym otoczeniu, tym lepiej widzimy wpływ technologii produkcji na końcową jakość wytworzonego artykułu żywnościowego. A gdy jeszcze poczytamy sobie w fachowej literaturze trochę na temat wpływu nadmiaru pierwiastków metali ciężkich na nasz organizm, to nie dziwimy się, że wielu z nas odechciewa się jeść naprawdę wielu popularnych produktów.

Na koniec niewątpliwie warto zwrócić uwagę na zdecydowanie lepsze walory smakowe żywności ekologicznej. Wynika to po prostu z większej zawartości frakcji suchej w warzywach i owocach. Udowodniono także, że rośliny uprawiane tradycyjnymi metodami zawierają więcej mikroelementów oraz tak ważnych dla naszego zdrowie przeciwutleniaczy.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem https://staropolskagaleriasmaku.pl/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *