Nauka języków u dzieci – kiedy zacząć?

Nauka języków obcych to dzisiaj jeden z najważniejszych etapów w edukacji. Warto rozpocząć naukę jak najwcześniej – im młodsze dziecko, tym łatwiej będzie przyswajało wiedzę. Jaką metodę nauki wybrać? O czym należy pamiętać?

 

Coraz młodsze dzieci zaczynają uczyć się języków obcych. W przedszkolach normą jest język angielski. Istnieją również placówki, w których można zapisać dziecko na naukę innego języka. To świetna okazja, aby maluch już od najmłodszych lat miał styczność z drugim językiem. Należy jednak zadbać o to, by nauka przebiegała w odpowiedni sposób. Wybierając przedszkole warto zwrócić uwagę w jaki sposób prowadzone są zajęcia z języków obcych oraz czy są one dodatkowo płatne.

 

Wczesna nauka języków obcych pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój zdolności językowych, jak i poznawczych. Dziecko zdecydowanie szybciej i łatwiej przyswaja wiedzę. Należy jednak pamiętać, że efektywność nauki zależy od metod, które się stosuje. Liczy się przede wszystkim zdrowy rozsądek – nie należy wprowadzać zbyt wielu zajęć i zmuszać dziecka do nauki.

Kiedy zacząć?

Ciężko jednoznacznie stwierdzić, kiedy jest najlepszy moment na rozpoczęcie nauki języków obcych. Niektórzy twierdzą, że już niemowlęta mogą ,,osłuchiwać” i zapoznawać się z innym językiem. Z drugiej strony twierdzi się, że dopiero, gdy dziecko ma dwa lub trzy lata zaczyna właściwie przyswajać wiedzę. Zdania są podzielone, jednak jedno jest pewne – wczesna nauka na pewno okazuje się przydatna. Najczęściej jednak dziecko rozpoczyna naukę języków obcych w przedszkolu. Obecnie właściwie każda placówka proponuje tego typu zajęcia. Można zdecydować się również na dodatkowe kursy lub wybrać przedszkole dwujęzyczne. Wiele oczywiście zależy od możliwości finansowych rodziców.

Jakie korzyści?

Z wczesnej nauki języków obcych płynie wiele korzyści. Przede wszystkim dzieci szybko i płynnie chłoną wiedzę, a to z kolei przekłada się na późniejsze, życiowe sytuacje. Obecnie znajomość kilku języków jest niezwykle pożądana. Oprócz tych zalet warto również pamiętać o tym, że wczesna nauka obcego języka wpływa korzystnie na ogólny rozwój dziecka. Rozwijane są umiejętności zmysłowe, poprawia się zdolność uczenia oraz koncentracja. Poza tym dziecko staje się w ten sposób bardziej wszechstronne i bardziej świadome istnienia różnego rodzaju krajów oraz kultur.

Jak wygląda nauka?

Nauka języków obcych u dzieci, aby była efektywna musi być przeprowadzona w odpowiedni sposób. Przede wszystkim poszczególne metody muszą być dostosowane do wieku oraz zdolności dziecka. Nauka nie może być zbyt trudna, bo tylko doprowadzi to do szybkiego zniechęcenia malucha. Kontakt z językiem obcym najlepiej przyswajany jest poprzez różnego rodzaju gry oraz zabawy. Wspólne śpiewanie piosenek, mówienie wierszy czy oglądanie bajek z pewnością okazuje się jednym z najlepszym rozwiązań. Dzieci uczą się w dużej mierze poprzez naśladownictwo, dlatego bardzo ważne, by nauczyciel czy rodzice posługiwali się językiem w prawidłowy sposób.

 

 

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl – Niepublicznym Przedszkolem Językowo-SportowymDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.