A COSTO DI QUALUNQUE SACRIFICIO czyli 73. rocznica wyzwolenia Bolonii

W sobotę 21 kwietnia na polskim cmentarzu wojennym w San Lazzaro di Savena (BO) odbyły się obchody wyzwolenia miasta przez 2 Korpus Polski.

San Lazzaro to miejsce wyjątkowe.Tu spoczywają polscy żołnierze,którzy brali udział w walkach o zdobycie Bolonii,wiosną 1945 roku.

Msze św. odprawił ks.Tomasz Klimczak z Polskiej Misji Katolickiej z Bolonii. Były obecne władze miasta San Lazzaro, przedstawiciele wojska i policji włoskiej, uczniowie polskiej szkoły w Bolonii, przedstawiciele środowisk polonijnych z Emilii Romanii. Polską dyplomację reprezentowała Pani Konsul Generalna RP w Mediolanie, Adrianna Siennicka, natomiast dyplomację włoską pani Konsul Honorowa Republiki Włoch, Monika Kwiatosz, która specjalnie przybyła do Bolonii, z Wrocławia.

Po zakończeniu Mszy głos zabrała Pani Konsul Siennicka.

 

 

Aby wczuć się lepiej w atmosferę niniejszej uroczystości, Anna Pankowska członkini polsko-włoskiego Stowarzyszenia “VIA dell’AMBRA” odczytała fragment z pamiętnika ,15 letniego Emilio, naocznego świadka tamtych wydarzeń. Młodzieniec opisał spotkanie z polskim żołnierzem,który rozlepiał plakaty informujące,że to Polacy przynoszą Włochom wolnść, za cenę jakiegokolwiek poświęcenia. Emilio od tego Polaka otrzymał plakat. Jest to dla niego cenna pamiątka, to niemal relikwia, która wisi na ścianie w jego mieszkaniu przy via Malcontenti.

Następnie nastąpił moment złożenia wieńców i kwiatów na cmentarzu polskim jak i brytyjskim. W tym roku stowarzyszenia z Emilii Romanii zaangażowały się, by tegoroczne uroczystości miały także wymiar dydaktyczny.W pobliskim Muzeum Ruchu Oporu, została otwarta wystawa o kobietach-kierowcach 2 Korpusu, dzięki staraniom Stowarzyszenia “Natura e Arte”.

W tym roku 25 maja mija 70 rocznica śmierci bohatera Drugiej Wojny, rotmistrza Witolda Pileckiego, który w 1945 roku dołączył do 2 Korpusu we Włoszech. Aby uczcić pamięć o tym wielkim Polaku, Stowarzyszenia : Polonia z Ceseny oraz Famiglie dei Combatenti zorganizowały presentację wystawy o rotm. Pileckim,w Bazylice San Mercuriale w Forlì oraz prezentację książek: IL VOLONTARIO – M.Patricellego oraz UN MONDO A PARTE G.Herlinga-Grudzińskiego. Gościem specjalnym na spotkaniu był prof.Marco Patricelli , którego zafascynowała postać Rotmistrza. Prezes stowarzyszenia POLONIA wyraziła słowa podziękowania Dorocie Wiśniewskiej,prezes Stowarzyszenia” VIA dell’AMBRA”,bo to ona była pomysłodawczynią opracowania włoskiej wersji wystawy, której autorem jest pan Jacek Jaśkiewicz a właścicielem wersji polskiej Dolnośląska Inicjatywa Historyczna.

Wystawa powstała w ramach projektów Współpracy z Polakami za Granicą i sfinansowanym przez MSZ .

Po tak intensywnym dniu Pani Konsul oraz Pan Profesor zostali zaproszeni na kolację. Czas upłynął na miłych pogaduszkach.Wszystkim smakowały specjalności kuchni z Romanii. I wychodząc z restauracji,już po sutej kolacji gościom nic nie pozostawało jak zanucić nostalgiczną piosenkę, którą podczas tanecznych zabaw, włoskie narzeczone ,nuciły swym polskim narzeczonym z 2 Korpusu:ROMAGNA MIA, SENZA DI TE , NON SI PUO’ STAR !

 

Anna Pankowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *