Czym jest tonometria i jak odbywa się to badanie?

Jednym z podstawowych badań wykonywanych u okulisty jest tonometria. Jest to badanie, którego celem jest zmierzenie ciśnienia wewnątrz gałkowego. Jest to niezwykle ważne badanie ponieważ podwyższony ciśnienie jest najczęstszą manifestacją obecności jaskry – choroby, która jest najczęstszym powodem ślepoty wśród ludzi.

Pomiar ciśnienia gałkowego

Wewnątrz gałki ocznej znajduje się ciecz, której zadaniem jest zapewnianie gałce ocznej właściwego napięcia oraz prawidłowego uwodnienia soczewki i rogówki. Obecność tej cieczy ma bezpośredni wpływ na jakość oraz przejrzystość widzenia. Prawidłowe ciśnienie wewnątrz gałki ocznej powinno utrzymywać się w zakresie 10–21 mm Hg. Zaburzenie tego ciśnienia, a dokładniej mówiąc jego podwyższenie jest oznaką wskazującą na możliwość powstawania jaskry. Jaskra jest chorobą, która prowadzi do zniszczenia nerwu wzrokowego, a co za tym idzie do całkowitej ślepoty.

Z tego powodu osoby, które znajdują się w tzw. grupie ryzyka, czyli przekroczyły 40 rok życia, powinny okresowo zgłaszać się do okulisty w celu wykonania podstawowego badania, czyli tonometrii – pomiaru ciśnienia w oku.

 

Metody pomiaru ciśnienia

Obecnie polscy okuliści tonometrię wykonywać mogą trzema metodami, są to:

– Tonometria aplanacyjna – jest standardową i najczęściej stosowaną metodą. Swoje działanie opiera na prawie Imberta-Ficka, które mówi, że znając wartość siły, którą należy włożyć, aby spłaszczyć kule oraz powierzchnię tego spłaszczenia, można określić ciśnienie panujące wewnątrz tej kuli.

Badanie wygląda następującą: powierzchnia oka zostaje znieczulona, a film łzowy zabarwiony roztworem fluoresceiny. Pacjent zostaje posadzony przed aparaturą. Następnie końcówką tonometru okulista uciska na rogówkę, aby uzyskać na mikroskopie okrąg powstały z łez zabarwionych fluoresceiną. Okulista zwiększa nacisk na rogówkę, aż do uzyskania 2 półokręgów w kształcie litery S. Po czym pozostaje mu jedynie odczytać wynik ciśnienia, które bez najmniejszego problemu może określić znając powierzchnię i siłę ucisku.

– Tonometria wgłobieniowa – w celu przeprowadzenia tego badania wykorzystuje się tonometr Schiøtza, który ustawia się pionowa nad znieczuloną rogówką. Uciskająca rogówkę końcówka tonometru mierzy jej opór i na tej podstawie wskazuje panujące ciśnienie wewnątrz gałki. Metoda ta jest jednak podatna na błędne wyniki, wynikające z nieprawidłowego współczynnika sztywności rogówki, który jest dość powszechny u osób w podeszłym wieku

– Tonometria impresyjna – jest to metoda polegająca na wyrzuceniu w kierunku oka strumienia sprężonego powietrza. Jest to metoda często wskazujące nieprawidłowe wyniki, ponieważ wielu pacjentów w wyniku podmuchu powietrza wykazuje całkowicie bezwarunkowy odruch obronny.

Tonometria jest niezwykle ważnym badaniem w przypadku wczesnej diagnostyki jaskry. Jest to choroba niezwykle poważna i niebezpieczna. Dlatego wchodząc w wiek podwyższonego ryzyka należy regularnie udawać się do okulisty i kontrolować stan ciśnienia w oczach. Tym bardziej, że jest to badanie całkowicie bezbolesne.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z okulista-trojmiasto.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *