Jakie kwiaty dla mamy w Dzień Matki?

26 maja to jeden z najwspanialszych dni w kalendarzu.

 

Nie tylko dlatego, że maj jest piękny, a jego ostatnie dni to wiosna w pełnym rozkwicie. Przede wszystkim obchodzimy wówczas Dzień Matki, najpiękniejsze święto, które pozwala w wyjątkowy sposób pokazać, jak ważne są nasze Mamy. Jak to zrobić? No cóż okazać wdzięczność i miłość można na wiele sposobów, ale już od wieków to właśnie kwiaty wyrażają więcej niż słowa.


Trudny wybór…

Kwiaty na dzień matki, to takie oczywiste… Teoretycznie, ale kto z nas nie stał przed dylematem – ile kwiatów, jaki kolor, róże, tulipany, a może elegancki storczyk lub wiosenne żonkile? Tylko kwiaty czy może jeszcze jakiś drobiazg, a może coś słodkiego? Skromna wiązanka, imponujące długie roże? A może wiosennie, lekko – kolorowe bukiety kwiatów prezentują się tak zachwycająco.

Nie jest to prosta decyzja, a zatem dla ułatwienia warto poznać „mowę kwiatów”. Tak, tak… bo kwiaty mają swoją symbolikę, zarówno ich rodzaj, jak i kolor. Oczywiście nie trzeba przyjmować jej dosłownie i oburzać się na widok żółtych tulipanów, ale „kwiatowy słownik” może być wsparciem przy wyborze bukietu na dzień matki.

Róża, goździk czy tulipan?

Zacznijmy od rodzaju kwiatów, z których można skomponować wiązankę dla mamy. Na początek królowa kwiatów, czyli róża – te najpiękniejsze, czerwone oznaczają miłość, namiętność, a zatem lepiej sprawdzą się w bukiecie kwiatów dla ukochanej.

Białe symbolizują szacunek i wdzięczność, czyli idealny wybór. Żółte róże mogą kojarzyć się z zazdrością, a zatem ostrożnie, jeśli obdarowywana mama zna się dobrze na znaczeniu kwiatów.

Ponadczasowym przebojem kwiatowym są tulipany, które generalnie kojarzą się dobrze – z przywiązaniem i wiernością. Tylko te żółte, jak zwykle, mogą budzić pewne wątpliwości, ale prawdę mówiąc dla większości z nas oznaczają słońce i radość. Szczególnie w kolorowym zestawieniu. Wiosenne kwiaty, czyli bratki, niezapominajki, frezje to doskonały pomysł na bukiet na dzień matki. Większość z nas słusznie odbiera je jak najbardziej pozytywnie.

Frezje odczytuje się jako wyraz radości, zadowolenia, bratki, tak jak niezapominajki, mówią pamiętam o Tobie, nie zapomnij mnie. Eleganckie gerbery czy anturium to pachnący, kwiatowy wyraz szacunku, a powracające do łask goździki oznaczają radość i zadowolenie.

Choć wszystkie kwiaty są piękne, okolicznościowy bukiet na dzień matki nie powinien zawierać chryzantem i kalii kojarzonych jednoznacznie z uroczystościami pogrzebowymi.

A co nam mówią kolory kwiatów?

Najbardziej wyrazisty i popularny jest oczywiście kolor czerwony. Słusznie kojarzony z miłością, uczuciowością, a w przypadku róż – z namiętnością.

Dlatego niektórzy preferują bardziej stonowane kompozycje, choć nie da się ukryć, że bukiet czerwonych róż broni się w każdej sytuacji.

Białe kwiaty to czystość i niewinność, pięknie prezentują się w bukietach zestawione z wiosennymi, radosnymi kolorami.

Róż to idealny kolor, jeśli chodzi o wiązankę na dzień matki. Symbolizuje przywiązanie, przyjaźń, a przy tym jak pięknie wygląda w bukietach, zarówno wielobarwnych, jak i utrzymanych w tej samej tonacji.

Błękit, symbolizujący wierność, to kolejny kolor idealny do kolorowych wiosennych bukietów.

Podobnie jak zieleń oznaczająca szczęście, rozkwit i nadzieję.

Fiolet bywa interpretowany jako symbol smutku, ale w wiązankach złożonych z różnokolorowych kwiatów prezentuje się bardzo ładnie.

Warto tu zaznaczyć, iż połączenie różnych kolorów zmienia ich podstawowe znaczenie. Dlatego nikogo nie urazi bukiet kwiatów złożony z żółtych i czerwonych tulipanów czy fioletowe fiołki w wiosennej, radosnej wiązance.

Pojedynczo, skromnie czy imponujący bukiet kwiatów?

Wiemy już, że kwiaty mówią więcej niż słowa, a zatem patrzymy nie tylko na ilość, ale przede wszystkim na jakość. Pojedynczo najczęściej wręcza się róże, najlepiej wybrać wówczas naprawdę długi, okazały kwiat.

Niektórzy hołdują zasadzie, że liczba kwiatów w bukiecie powinna być nieparzysta. Wbrew pozorom nie ma w tym żadnej tajemnicy czy ukrytego znaczenia, wielu florystów uważa po prostu, że „nieparzyste bukiety” prezentują się lepiej. Zapewne część osób zastanawia się nad wręczeniem kwiatka w doniczce.

Pamiętajmy jednak o tym, że tylko cięte kwiaty są eleganckim podarunkiem. Te doniczkowe wręczamy bardzo bliskim osobom, w sytuacji kiedy jest to np. ich pasja i wiemy jaka roślina będzie spełnieniem marzeń. Dzień Matki jest jednak taką okazją, kiedy piękny bukiet kwiatów będzie wręcz idealnym dowodem uczuć i wdzięczności.

Kwiaty solo czy coś jeszcze?

Bukiet kwiatów – czy to nie za mało? No cóż… to bardzo indywidualna kwestia. Tak naprawdę kwiaty to zawsze doskonały prezent dla kobiety i nie ma konieczności kupowania kosztownych podarunków, ale oryginalny lub… pyszny dodatek? Czemu nie.

Mile widziane są zatem słodycze, zarówno eleganckie bombonierki, jak i słodki kosz pełen pyszności. Doskonały miód pitny, szlachetne wino czy okolicznościowe pralinki – z tego ucieszy się każda mama.

Warto wiedzieć, że zamawiając bukiety kwiatów online (a coraz więcej młodych, nowoczesnych osób właśnie tak robi), można dopasować do nich doskonały podarunek. W kwiaciarni internetowej dodamy do pięknych kwiatów zarówno efektowny kosz łakoci, jak i zabawną maskotkę. Niebanalnym pomysłem jest też możliwość dołączenia do wiązanki na dzień matki wybranej fotografii umieszczonej w gustownej ramce. Uśmiech (albo łezka wzruszenia) na twarzy mamy – gwarantowane!

Tekst napisany we współpracy z ekspresem kwiatowym E-kwiaty.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *