Rekrutacja pracownika w dobie social mediów

Pracodawcy mają problem z obsadzeniem kluczowych stanowisk, z kolei pracownicy nie zawsze są zainteresowani zmianą pracy, dlatego nie aplikują na ogłoszenia, nawet jeśli regularnie je przeglądają. Jak zatem powinna wyglądać rekrutacja pracownika, aby znaleźć kogoś, kto nie tylko zechce przyjść do danego pracodawcy, ale jednocześnie będzie chciał związać swoją zawodową przyszłość z konkretnym pracodawcą?

 

Szukanie pracowników w serwisach typu LinkedIn

Spora część pracowników ma zarejestrowane konta w serwisach, zrzeszających pracowników. Część z nich zakłada konto po to, aby dać możliwość znalezienia rekruterom, inni z kolei swoje konto w LinkedIn traktują jako swoistą wizytówkę, którą może odczytać potencjalny pracodawca. W takich serwisach bardzo często tworzone są grupy tematyczne, w których można wyłuskać najbardziej aktywnych użytkowników, specjalizujących się w określonej dziedzinie. To właśnie oni bardzo często otrzymują zaproszenia od rekruterów, którzy chcą dołączyć do nich jako ich znajomi. Ten sposób pozyskiwania pracowników nie jest nadal zbyt popularny.

 

Media społecznościowe

Rekrutacja pracownika na Facebooku czy Twitterze? To wcale nie jest tak absurdalne rozwiązanie, jak się początkowo wydaje. Oprócz fikcyjnych kont wielu użytkowników mediów społecznościowych zakłada pełne konta, na których pisze o swoim doświadczeniu zawodowym. Bardzo często takie osoby są członkami różnych grup tematycznych, zarówno zrzeszających osoby wykonujące określony zawód czy pracujące w określonej branży, jak i osoby, które łączą wspólne zainteresowania. W mediach społecznościowych można również zamieszczać ogłoszenia, które dzięki odpowiedniemu targetowaniu odbiorców trafią do odpowiednich kandydatów. Takie ogłoszenia mogą być także przesyłane bezpośrednio przez rekruterów, którzy mogą je przesyłać wybranym osobom korzystając z udostępnianych komunikatorów.

 

Rekomendacja nadal w cenie

Tradycyjna rekrutacja pracownika oznaczała, że pracodawca publikuje ogłoszenie o naborze pracowników na dane stanowisko. Tymczasem na popularności zyskuje także rekomendacja. W wielu firmach pracownicy już zatrudnieni mogą otrzymywać dodatkową gratyfikację, także finansową, za polecenie pracownika na dane stanowisko. Pracownicy mogą rekomendować swoich znajomych czy znajomych znajomych, przy czym są zainteresowani tym, aby dana osoba została zatrudniona. Dodatkowo taki pracownik musi przepracować określoną liczbę miesięcy, aby pracownik otrzymał dodatkową premię czy wypłatę w gotówce za podesłanie namiarów na takiego pracownika. Rekomendacja pracownika jest ważnym sposobem na zrekrutowanie pracowników o dużym potencjale zawodowym. W tym przypadku pracownik, który rekomenduje jakąś osobę do zatrudnienia, w jakimś sensie czuje się odpowiedzialny za to, kogo proponuje jako swojego przyszłego kolegę z pracy.

Pracowników można również próbować pozyskiwać w ramach dni talentów, organizowanych na uczelniach. Różne konkursy, skierowane do określonej grupy studentów, z gwarancją płatnego stażu czy praktyki, to również bardzo dobra metoda na znalezienie pracownika, który może być zainteresowany związaniem się zawodowo z daną firmą.

 

 

 

Artykuł powstał we współpracy z Kurs na HRDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.