Jak poprawić ochronę mienia i pracowników?

Ochrona mienia oraz pracowników ma bardzo duże znaczenie. W każdym zakładzie pracy jest wiele cennych przedmiotów, maszyn oraz surowców. Dobra te mogą być kuszące dla złodziei. Złodzieje mogą próbować dostać się do nich od zewnątrz lub od wewnątrz. Brak dobrych zabezpieczeń tylko kusi złodzieja. Podobna sytuacja jest z bezpieczeństwem pracowników, dlatego powinniśmy dbać o to aby w naszym zakładzie czuli się oni bezpieczni.

 

Jak zadbać o mienie i pracowników?

Filarem każdego zabezpieczenia, są pracownicy firmy ochroniarskiej. Ale pracownicy tacy nie są w stanie być wszędzie w każdym czasie, ponadto ich czas reakcji również może być różny. Potrzebne są w takiej sytuacji różnego rodzaju systemy, które będą pracowników ochrony wspierać oraz pomagać im wypełniać swoje obowiązki.

 

Co może pomóc pracownikom ochrony?

Warto jest zacząć od podstaw, czyli jakie są słabe punkty ochrony opartej tylko na ludziach. Przede wszystkim ludzie popełniają błędy, bywają przewidywalni oraz nie mogą być wszędzie tam, gdzie powinni. Aby zniwelować te niedoskonałości najlepiej jest zastosować:

  • odpowiednie oświetlenie terenu: samo dobre doświetlenie pozwala na zminimalizowanie możliwości wtargnięcia, do tego zestawu dobrze jest dołączyć odpowiedni monitoring. Odpowiednio rozstawione kamery pozwalają jednemu pracownikowi ochrony kontrolować bardzo duży obszar.
  • czujniki: czujniki są naszymi zmysłami. Nawet jeśli my czegoś nie zauważymy to odpowiednio dobrane i skalibrowane czujniki na pewno tak. Czujniki wykorzystywane w w systemach ochrony, są różnorakie. Najczęściej jednak wykorzystujemy czujniki na podczerwień i czujniki laserowe. Wzbudzony czujnik nie musi od razu wszczynać alarmu, ale powinien informować ochroniarza o możliwym zagrożeniu.
  • alarmy: alarmy są ostatecznym elementem sprawnie działającego systemu zabezpieczeń. Z jednej strony informują one złoczyńcę o tym, że został wykryty. Zazwyczaj wystarczy to do tego aby zaniechał swoich działań. Alarm informuje jednocześnie pracowników o tym, że dzieje się coś niedobrego. Alarm niekoniecznie związany musi być z wtargnięciem osoby/osób nieupoważnionych. Ważniejsze zadanie alarmu dotyczy przeważnie zagrożenia pożarowego, chemicznego i tym podobne.

 

Czy systemy alarmowe są najważniejsze?

Każdy zakład pomimo najnowocześniejszych systemów, jest stale zagrożony. Warto tutaj wrócić ponownie do kwestii pracowników ochrony. Żadne systemy elektroniczne na nic się zdadzą, jeśli za monitorami pracownicy będą spać, lub nie będą wiedzieć co mają zrobić. Kwestia ta dotyczy zarówno przeszkolenia pracowników, jak i ich jakości. Nie trudno sobie wyobrazić, że pani rencistka na ochronie sobie dorabiająca, może zaniechać działań wobec intruzów, którzy forsują ogrodzenie. Czasem sparaliżowana strachem może nie zrobić w ogóle nic (nawet ręcznie włączyć alarmu). Dlatego jeśli inwestujemy grube pieniądze w systemy zabezpieczeń, powinniśmy w pierwszej kolejności zainwestować w ludzi, którzy będą je nadzorować i kontrolować. Pomimo tego, że nie są oni doskonali, są naszym najlepszym gwarantem bezpieczeństwa.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę asmex.pl – Profesjonale Centrum Zabezpieczeń.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *