Najważniejsze trendy w e-commerce w 2018 roku

E-commerce jest dziedziną rozwijającą się wyjątkowo szybko. Prowadząc sklep internetowy, trzeba zatem nadążać za trendami. Jeżeli o to nie zadbamy, nawet jeśli sklep do tej pory przynosił dobre zyski, z czasem może przestać nadążać za konkurencją. Zapoznajmy się zatem z najważniejszymi trendami w e-commerce w 2018 roku.

 

Klient chce poczuć się wyjątkowo

Zakupy internetowe mogą pozornie wydawać się bezosobowe. Przychodząc do lokalu stacjonarnego, mamy bezpośredni kontakt ze sprzedawcą. Tymczasem odwiedzając sklep internetowy, po prostu przeglądamy ofertę, składamy zamówienie i czekamy na dostawę. Klientowi jednak zazwyczaj to nie wystarcza! Z tego powodu kluczowym aspektem współczesnego e-commerce jest personalizacja. Dzięki niej klient może poczuć się potraktowany indywidualnie.

We współczesnej sprzedaży internetowej jako personalizację rozumie się przede wszystkim wychodzenie naprzeciw potrzebom klienta. Dlatego też sklepy dokładają starań, by tworzyć zindywidualizowane oferty i przekazy marketingowe. To jednak nie wszystko, ponieważ dla konsumenta ważne jest tzw. customer experience. W jego skład wchodzi wysoki poziom obsługi zamówienia, szybka dostawa i nagrody dla osób kupujących regularnie, np w postaci kuponów rabatowych czy zindywidualizowanych listów z podziękowaniem na zakup. Przykładając uwagę do tych aspektów, uda nam się nawiązać z klientem relację korzystną dla obu stron, przełamującą pozornie bezosobowy charakter internetowych transakcji.

 

Cyfrowy marketing niezbędnym elementem sukcesu

Każdy sklep, który chce zyskać lub utrzymać solidną pozycję na rynku, musi stawiać na digital marketing. Takie dziedziny jak pozycjonowanie, social marketing, content marketing oraz e-mail marketing stale się rozwijają, a do tego cały czas popularne stają się zupełnie nowe kanały internetowej promocji. Warto zatem nauczyć się wykorzystywać zarówno metody dobrze znane, jak i zupełnie nowatorskie!

W przypadku digital marketingu niezwykle ważny jest efekt synergii, dzięki któremu każdy z wykorzystywanych kanałów promocji nie tylko generuje sprzedaż sam w sobie, ale i zwiększa efektywność pozostałych metod promocji. Wykorzystanie jego potencjału jest elementem niezbędnym dla konkurencyjności naszego biznesu.

Zawalcz o mobilnego klienta

E-commerce nie może funkcjonować bez adaptacji do zmieniających się nawyków współczesnego klienta. W ciągu ostatnich kilku lat bardzo powszechne jest dokonywanie transakcji internetowych przy użyciu urządzeń mobilnych. Niestety, nie wszystkie witryny sklepów internetowych są responsywne, czyli przystosowane pod rozdzielczości tego typu sprzętu. Zadbanie o ten aspekt jest podstawowym krokiem, który trzeba podjąć w zakresie walki o klienta kupującego przy pomocy smartfona lub tabletu.

Działania zorientowane na mobilnego klienta to jednak dla e-commerce nie tylko obowiązek, ale i ogromny potencjał pod względem marketingowym. Warto zatem opracować aplikacje, za których pośrednictwem można np. zaoferować klientom atrakcyjne zniżki lub obsługę programów lojalnościowych. Jeżeli będą wygodne w obsłudze, a oferowane przez nie funkcje okażą się atrakcyjne, klienci na pewno będą chętnie z nich korzystać.

W przygotowaniu artykułu pomogła strona nprofit.net/pl.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 8 =