Jak dobrać odpowiednią twardość materaca

Dobry sen jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na dobre zdrowie i dobre samopoczucie. Osoby, które się wysypiają mają więcej energii, lepszą odporność, a ich ciało odwdzięcza się zapewniając dobrą kondycję bez bólów mięśniowych i stawowych. Dlatego tak istotne jest, aby wybrać materac, który zapewni komfort odpoczynku.

 

Jakie czynniki wziąć pod uwagę wybierając materac?

Na komfort snu wpływa przede wszystkim twardość materaca i to ją powinno się przede wszystkim wziąć pod uwagę. Spanie na za miękkim lub za twardym materacu niekorzystnie wpływa na kręgosłup. Wybór zbyt miękkiego może zaburzać codzienną regenerację kręgosłupa. Wynika to z tego, że leżąc na materacu o zbyt dużej miękkości ciało zapada się a kręgosłup wygina w łuk. To prowadzi do jednostronnego ściśnięcia przestrzeni miedzy dyskami, co skutkuje niemożnością przyjęcia przez nie płynów i regeneracji. Natomiast spanie na zbyt twardym podłożu może powodować takie objawy jak np. drętwienie palców. Wynika to z faktu, że na zbyt twardym materacu ciało nie jest podparte całościowo, a punktowo, co może prowadzić do ucisku naczyń krwionośnych. Ponadto spanie na zanadto twardym materacu może prowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

 

Materac o odpowiedniej twardości powinien umożliwiać kręgosłupowi odpoczynek w naturalnej pozycji – przypominającej literę ‚S’ kiedy leży się na wznak, i linię prostą podczas leżenia na boku.

Dobrze dobrany materac powinien dostosować się do kształtu ciała. Aby stwierdzić, czy dana twardość jest dla nas odpowiednia, najlepiej jest przeprowadzić test z dłonią, bo samo naciśnięcie nie jest w stanie dostarczyć odpowiedzi. Producenci zazwyczaj udostępniają w sklepach meblowych modele pokazowe materacy różnej twardości. Należy położyć się kolejno na każdym z nich na wznak i spróbować wsunąć otwartą dłoń pod odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jeśli rękę można włożyć bez trudu, to jest to informacja, że materac jest za twardy. Z kolei jeśli jest bardzo trudno, to materac jest za miękki. Idealnie jest kiedy możemy rękę możemy włożyć z lekkim oporem.

Istnieją oznaczenia mówiące o twardości materaca, pozwalające dobrać egzemplarz na podstawie wagi danej osoby. Przyjmuje się, że materace o twardości H1 przeznaczone są dla osób o wadze do 60 kg, H2 dla osób ważących od 50 do 80 kg, H3 – od 70 do 110 kg, H4 dla osób o wadze powyżej 100 kg. Jednak nie należy traktować ich jako argument ostateczny, bo wygoda spania na danym materacu zależy też od osobistych upodobań.

Należy też zwrócić uwagę, czy na materacu będzie spać jedna czy dwie osoby. Zdarza się, że dwie osoby mają zupełnie inne potrzeby i inną wagę. Rozwiązaniem takiej sytuacji jest zakup dwóch pojedynczych materaców zamiast jednego szerokiego. To pozwala na dopasowanie materaca i komfortowy sen bez zakłócania przestrzeni drugiego człowieka. Jeśli wybierzemy dwa materace zamiast jednego dużego, możemy również liczyć na to, że będą one bardziej trwałe.

Na rynku dostępne są także modele szerokie, zbudowane z dwóch części, tak aby każda osoba spała na materacu, który jest dla niej najbardziej wygodny.

Artykuł powstał we współpracy z lozka.net.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *