Jak objawia się alergia i jak wykonać jej pomiary?

Alergia oznacza nadmierne reakcje organizmu na substancje, które występują naturalnie w otoczeniu i dla większości osób są niegroźne. Substancje te nazywa się w takim wypadku alergenami i zalicza się do nich: roztocza, pleśń, sierść zwierząt, niektóre produkty spożywcze i leki, pyłku traw i drzew.

 

Najbardziej typowe objawy alergii

Kontakt z wyżej wymienionymi substancjami u niektórych osób wywołuje właśnie alergie i może wtedy prowadzić do różnych gwałtownych (czasem nawet niebezpiecznych) odpowiedzi organizmu. Reakcje te mogą być różnorodne, lecz do najpowszechniejszych należą: kaszel i duszności, obrzęki krtani, wysypki, czasem nawet drgawki. Alergia może objawiać się na skórze w postaci zaczerwienia, na przykład po kontakcie metalowego kolczyka z uchem. U dzieci natomiast często pojawia się atopowe zapalenie skóry (ujawniające się na zgięciach kończyn, na szyi albo tułowiu) Towarzyszy mu sucha i swędząca skóra. Jeśli chodzi o alergie pokarmowe to objawiają się one: bólem brzucha, biegunkami i wymiotami. Najgroźniejszym objawem alergii jest zaś wstrząs anafilaktyczny, na który składa się: wysypka, rumienie albo bąble. Układ odpornościowy działa tutaj tak gwałtownie, że dochodzi do szybkiego spadku ciśnienia, a to stanowi zagrożenie dla życia. Najpowszechniejszym zaś objawem alergii jest tzw. katar sienny, czyli silne zapalenie błony śluzowej (wywołane zazwyczaj przez pyłki roślin). Charakteryzuje się on: wodnistą lub wodnisto-śluzową wydzieliną z nosa, drapaniem w gardle, swędzeniem oczu i zapaleniem spojówek (wraz ze światłowstrętem), częstym kichaniem, silnymi bólami głowy, problemami z koncentracją oraz zaburzeniami snu.

 

Jak postawić diagnozę – to znaczy sprawdzić, czy ma się alergię?

Dokładnie określenie posiadanego typu alergii jest bardzo istotnie dla poprawnego jej leczenia. Oczywiście podejrzewając u siebie alergię należy udać się do lekarza, który skieruje na odpowiednie badania. Najlepiej wykonywać je zaś wtedy, kiedy objawy alergii są najsilniejsze, na przykład wtedy, gdy pojawia się katar sienny. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zwykłe badania lekarskie zazwyczaj nie są pomocne w określeniu czy dane objawy są alergią czy np. niespecyficzną nadwrażliwością chemiczną. Dlatego też o wiele lepsze będą badania alergiczne w formie testów krwi albo skóry, które można przeprowadzać u ludzi w każdym wieku. Te pierwsze polegają na zwykłym pobraniu krwi, a te drugie na wymuszonym kontakcie z alergenem, który podejrzewany jest o wywoływanie określonych objawów. Może być on wstrzykiwany pod skórę lub na nią kładziony (kiedy będzie lekko zadrapana). Zawsze trzeba pamiętać o tym, że na tydzień przed takimi testami skórnymi nie wolno przyjmować antyhistamin, bo mogą one zahamować reakcję testową. Po wykonaniu testów, najważniejsza staje się zaś odpowiednia interpretacja wyników (czy to badań krwi czy to reakcji skórnych. Jeśli chodzi zaś o alergie pokarmowe, to diagnozuje się je przy pomocy diety eliminacyjnej (odstawianie produktów podejrzewanych o bycie alergenami).

Chcesz dowiedzieć się więcej? Zajrzyj na Alergia.med.pl

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

99 − 92 =