Jak działa kolagen zawarty w kosmetykach?

Kolagen, nazwany białkiem młodości, jest substancją naturalnie występującą w organizmie człowieka. Białko to stanowi jeden z głównych składników tkanki łącznej. Do najważniejszych zadań kolagenu należy łączenie ze sobą komórek, dlatego właśnie z niego zbudowana jest większość narządów, a przede wszystkim skóra, kości, zęby, ścięgna, chrząstki.

 

Starzenie się skóry a kolagen

Organizm młodej i zdrowej osoby automatycznie wytwarza kolagen i stale regeneruje uszkodzone tkanki. Niestety, wraz z wiekiem zdolność do tworzenia włókien kolagenowych spada. Obumiera więcej komórek kolagenu niż organizm jest w stanie wyprodukować. Na twarzy pojawiają się zmarszczki, na ciele cellulit, niekiedy zaczynają również wypadać włosy. Skóra staje się wysuszona i traci swoją jędrność. Proces ten potęgują czynniki, z którymi do czynienia ma większość z nas – stres czy intensywny wysiłek fizyczny. Do zaburzeń w zakresie tworzenia się kolagenu dochodzi także w przypadku chorób autoimmunologicznych.

Jak zatrzymać procesy starzenia się skóry?

 

Chociaż całkowite zatrzymanie procesu starzenia skóry jest niemożliwe, gdyż jest to naturalny skutek mijających lat, dostarczanie dodatkowych ilości kolagenu może opóźnić te procesy lub niwelować część ich objawów. Bardzo popularne są kosmetyki, w których składzie znajduje się kolagen syntetyczny lub odzwierzęcy.

 

Kolagen w kosmetykach

 

Włókna kolagenowe znaleźć można w wielu różnych rodzajach kosmetyków, między innymi w kremach do twarzy, tonikach, balsamach do ciała, płynach do kąpieli, a także w odżywkach do włosów i paznokci.

W niektórych drogeriach można zakupić również roztwór czystego kolagenu o znacznie mocniejszym, choć mniej wszechstronnym działaniu.

Stosowanie czystego kolagenu lub kremów mających go w składzie przywraca nawilżenie i jędrność skóry. Produkty muszą być jednak aplikowane systematycznie. Z uwagi na to, że włókna kolagenowe są naturalnym związkiem, nadają się one doskonale do pielęgnacji wymagającej skóry: wrażliwej, naczyniowej czy nawet atopowej. Ich zdolność do regenerowania skóry sprawdzi się również przy skórze trądzikowej – znormalizują wydzielanie przez nią łoju i wygładzą blizny.

Balsamy do ciała z kolagenem sprawdzą się przede wszystkim przy pielęgnacji skóry dotkniętej rozstępami lub cellulitem. Preparaty zawierające kolagen polecane są one również osobom, które przeszły operacje chirurgiczne czy też zabiegi z zakresu medycyny estetycznej. Zapewnią one odpowiednią pielęgnację uszkodzonego naskórka.

Produkty do pielęgnacji włosów z kolagenem zapobiegają łamaniu włosa, przywracają blask, zapewniają regenerację. Kolagen wykazuje podobne działanie również w przypadku paznokci – utwardza ich płytkę, uodparniając je na uszkodzenia mechaniczne.

Warto zdać sobie jednak sprawę, że choć zewnętrzna pielęgnacja skóry przy pomocy kolagenu poprawi jej wygląd, nie dostarczy substancji do środka organizmu. Stąd, aby pogłębić efekty pielęgnacji kosmetykami z kolagenem, można zdecydować się na uzupełnianie braków tego białka od wewnątrz.

 

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany we współpracy z kolagen.infoDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 56 = 66