CYTRYNOWE SZLAKI LIGURII

Cytryna, ten bardzo wdzięczny owoc cytrusowy o szerokim zastosowaniu i wyjątkowych zaletach smakowych jest szczególnie lubiany i szeroko wykorzystywany w krajach śródziemnomorskich. Jak co roku, w Monterosso – Cinque Terre, w sobotę 19 maja odbył się festiwal poświęcony właśnie cytrynom „La sagra del Limone”.

Monterosso, jedno z najbardziej urokliwych miasteczek włoskiej riwiery, wchodzące w skład Parku Narodowego Cinque Terre słynącego ze swojej oszałamiającej urody, zabarwiło się wszystkimi odcieniami koloru zółtego. Zòłty to synonim ciepła, rozkwitających kwiatów, nabierających smaku owoców, to kolor słońca, wakacji, optymizmu, wiedzy, pozytywnej energi i nowych pomysłów.

Targ cytrynowy rozpościerający się pod błekitnym niebem Ligurii to jest spektakl godny uwagi najbardziej wymagających obieżyświatów.

Nie brakuje fantazji i pomysłowości w przygotywaniu stoisk i straganów, które licznie tłoczą się wzdłuż krętych i stromych uliczek Monterosso. Ciekawie udekorowane wystawy sklepów, lokali, barów kuszą bogatą ofertą gastonomiczną oraz wabią ciekawskich przechodniów oryginalnością.

Najbardziej oryginalnej wystawie zostaje przyznana specjalna nagroda a jej uroczyste wręczenie odbywa się, póżnym popołudniem na placu Piazza Garibaldi.

Do tradycji festiwalu, należy także konkurs na największą cytrynę. Ten, kto taką wyhoduje będzie nosił koronę i berło zwycięzcy przez cały rok.

A jak i do czego wykorzystać cytryny? O ich walorach nie trzeba nikogo przekonywać, są one naturalnym zródłem witamin niezbędnych dla naszego zdrowia, szczególnie przydatne do przyrządzania orzeżwiających napojów, doskonałych na letnie upały, dżemów, lodów, kremów cytrynowych, ciasta cytrynowego z orzeszkami pinowymi no i oczywiscie limoncello.

Dla miłośników pieszych wędrówek, festiwal cytrynowy w Monterosso to także okazja aby wybrać się na wycieczki okolicznymi szlakami turystycznymi, charakteryzującymi się ròznorodnoscią intensywnie kwitnącej w tym okresie flory. Cudowna okazja aby odkryć i nasycić oczy malowniczymi krajobrazami.

To właśnie z tych krajobrazów czerpał insipirację Eugenio Montale ; pisarz, poeta, dziennikarz, tłumacz, laureat nagrody Nobla w 1975 r. urodzony w Genui 12 pażdziernika 1896. Można również zwiedzić stary gaj cytrynowy, usiąść w cieniu drzew oliwnych i delektować się na łonie natury miejscowymi specjałami.

Korespondencja z Ligurii Dorota Czałbowska

All right reserved
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 12 = 15