Jak czytać metki na ubraniach dla dzieci?

Zarówno przed zakupem, jak i przed przystąpieniem do prania czy prasowania, powinniśmy dokładnie zapoznać się z metkami umieszczonymi na ubraniach dla dzieci. Niektóre znaki nie są tak oczywiste i mogą sprawiać problemy w prawidłowej interpretacji, dlatego przygotowaliśmy artykuł, który ma na celu ułatwić odczytywanie metek z odzieży dziecięcej.

 

Pranie odzieży dziecięcej

Przed przystąpieniem do prania należy upewnić się, czy dana tkanina nie jest przeznaczona do czyszczenia chemicznego. Wówczas nie warto ryzykować i prać samodzielnie takiej rzeczy, tylko oddać ją do pralni chemicznej.

Jeżeli na metce zobaczymy symbol ręki, to nie wrzucajmy odzieży do pralki. W takim wypadku wskazane jest pranie ręczne w temperaturze maksimum 40ºC.

W przypadku odzieży, która jest przeznaczona do prania w pralce automatycznej, niezwykle istotna jest sama temperatura prania. Wanienka z oznaczeniem 30, 40, 50 itd. oznacza, że daną tkaninę można prać w wodzie o podanej temperaturze. Na ogół ubranka dla dzieci powinno się prać w temperaturze 60ºC. Jest to minimalna temperatura, w której giną wszystkie drobnoustroje. Niektórzy producenci ubranek dla dzieci zalecają jednak pranie w temperaturze zaledwie 30-40ºC po to, by nie traciły kolorów.

Na metkach bardzo często widnieje również informacja dotycząca tego, jakiego środka do prania możemy używać. Symbol trójkąta oznacza, że dozwolone jest bielenie dowolnym środkiem utleniającym. Jeśli trójkąt jest przekreślony – wówczas nie możemy używać żadnych dostępnych na rynku odplamiaczy.

Suszenie ubranek dla dzieci

Do zachowania wysokiej jakości tkanin ważny jest również proces ich suszenia – symbole na metkach związane z suszeniem oznaczone są kwadratem. Odpowiedni proces suszenia zapobiega deformacjom i uszkodzeniom tkanin. W przypadku używania suszarki bębnowej należy zwrócić uwagę na temperaturę suszenia zalecaną przez producenta odzieży, która oznaczona jest ilością kropek (dwie kropki oznaczają niską temperaturę, a jedna kropka – normalną temperaturę). Natomiast te tkaniny, które oznaczone są “przekreślonym kwadratem” nie są przeznaczone do suszenia w automatycznej suszarce.

Niektóre rzeczy powinny być suszone w odpowiedniej pozycji. Taka informacja oznaczona jest na metce kwadratem z kreskami umieszczonymi wewnątrz:

  • jedna pionowa kreska – pranie suszyć starannie rozwieszone,
  • dwie pionowe kreski – pranie suszyć w cieniu,
  • jedna pozioma kreska – pranie suszyć w pozycji poziomej,
  • dwie poziome kreski – pranie suszyć w pozycji poziomej w cieniu.

Pozycja suszenia jest niezwykle istotna, zwłaszcza w przypadku tkanin, których nie można dokładnie odwirować z wody ze względu na delikatne włókna. Warto też pamiętać o tym, aby przed rozwieszaniem prania, odzież “przekręcić” na drugą stronę, co ochroni ją przed zniszczeniem i blaknięciem kolorów na skutek promieniowania słonecznego.

Prasowanie odzieży dziecięcej

Prasowanie to zazwyczaj ostatnia czynność związana z pielęgnacją ubranek dziecięcych. Na wszystkich metkach umieszczone są odpowiednie oznaczenia dotyczące prasowania odzieży:

  • żelazko z jedną kropeczką – prasować w maksymalnej temperaturze 110ºC, dotyczy prasowania wiskozy, nylonu, poliakrylu.
  • żelazko z dwoma kropeczkami – prasować w maksymalnej temperaturze 150ºC, dotyczy prasowania wełny, poliestru.
  • żelazko z trzema kropeczkami – prasować w maksymalnej temperaturze 200ºC, dotyczy prasowania bawełny, lnu.

W przypadku tkanin bawełnianych, z których to najczęściej wykonane są ubranka dziecięce, dopuszczalne są z reguły wyższe temperatury prasowania. Trzeba mieć na uwadze także to, że wysoka temperatura wytwarzana przez żelazko zabija te drobnoustroje, których nie jest w stanie wyeliminować pranie. Dodatkowo prasując, wygładzamy tkaninę, dzięki czemu nie powoduje ona podrażnień, co ma szczególne znacznie w przypadku dzieci z wrażliwą skórą.

Zastosowanie się do oznaczeń na metkach odzieży dziecięcej oraz użycie odpowiednich produktów do prania sprawi, że ubranka przez dłuższy czas zachowają swój nienaganny wygląd.

Artykuł został przygotowany przez Sklep O La La z odzieżą niemowlęcą i dziecięcą.



Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *