Co dalej z imigrantami? Salvini mówi „basta”. UE zwołuje szczyt

20 czerwca obchodzimy Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju opublikowała roczne sprawozdanie w kwestii migracji. Wynika z niego, że dzięki umowie zawartej między Italią a Libią, w 2017 spadł napływ imigrantów do Włoch.

W 2017 przybyło do Włoch drogą morską 119 tysięcy imigrantów, tj. o 34% mniej niż w roku 2016. Najwięcej imigrantów pochodzi z Nigerii, Gwinei i Wybrzeża Kości Słoniowej. Tylko w roku ubiegłym zarejestrowano 16 tysięcy nieletnich przybyłych do Włoch, którzy pochodzą głównie z Nigerii, Sri Lanki i Pakistanu.

Najwięcej wniosków o udzielenie azylu zgłoszono do USA, następnie do Niemiec i na trzecim miejscu do Włoch (127 tysięcy wniosków). Tymczasem znacznie spadła liczba wniosków o udzielenie azylu m.in na Węgrzech ( – 89%) i w Polsce (-69%).

Tymczasem w związku z ostatnimi wydarzeniami (przypomnijmy: nowy  minister spraw wewnętrznych Włoch Matteo Salvini zapowiedział że Italia nie będzie już przyjmować ani utrzymywać nielegalnych imigrantów) przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker ogłosił nieformalne spotkanie przywódców Włoch, Grecji Hiszpanii, Malty, Niemiec, Francji, Bułgarii i Austrii właśnie w sprawie kryzysu imigracyjnego. Szczyt ma odbyć się w dniach 28-29 czerwca.

W międzyczasie na ten temat mają już dyskutować także kraje Grupy Wyszehradzkiej.

Poniżej Minister Spraw wewnętrznych Matteo Salvini deklaruje, że ma zamiar bronić zewnętrznych granic UE:

.

.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *