Historia Gdyni i jej zabytki

Trójmiasto to bardzo popularny rejon turystyczny, do którego turyści chętnie zjeżdżają o każdej porze roku, niezależnie od pogody. Trójmiasto słynie między innymi z doskonałej komunikacji, przepysznej kuchni regionalnej, której podstawą są ryby, wielu zabytków, a także innych atrakcji przeznaczonych zarówno dla tych najmłodszych jak i nieco starszych. Trójmiasto to jak sama nazwa wskazuje aglomeracja miejska składająca się z trzech miast – Gdańska, Gdyni i Sopotu. Najchętniej odwiedzany jest Gdańsk i Sopot, a Gdynia trochę pozostaje w cieniu bardziej popularnych braci. Wybierając się na wakacje do Trójmiasta lub jego okolic warto poświęcić trochę czasu na poznanie gdyńskich zabytków, to młode miasto ma na prawdę wiele do zaoferowania turystom.

Jedno z młodszych miast w kraju

Polska jest krajem o dosyć długiej historii, podobnie jest też z wieloma polskimi miastami. Bez trudu można w nich znaleźć jakieś świadectwo historii w postaci zabudowań sprzed przynajmniej kilku wieków. Niektóre z nich pamiętają nawet czasy średniowieczne. W Gdyni jest trochę inaczej. To całkiem sporych rozmiarów miasto powstało zaledwie w ubiegłym stuleciu, dlatego na próżno tam szukać kolorowych kamieniczek czy barokowych kościołów. Należy się skoncentrować na innych walorach Gdyni.

Krótka historia Gdyni

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości po ponad stu latach zaborów, w głowach przywódców naszego kraju szybko zakiełkowała myśl o stworzeniu na terenie kraju portu morskiego z prawdziwego zdarzenia. Na mocy ustaleń Traktatu Wersalskiego Polska otrzymała jedynie niewielki skrawek wybrzeża, także pod względem lokalizacji wybór był bardzo ograniczony. Ostateczna decyzja zapadła – nowoczesny jak na tamte czasy port miał powstać w niewielkiej wiosce o nazwie Gdynia. Dzięki staraniom wielu ludzi inwestycja ta stosunkowo szybko została sfinalizowana, podobnie jak znajdująca się nieopodal stocznia. Gdynia zaczęła dynamicznie się rozwijać, osiągając w dzisiejszych czasach liczebność blisko ćwierć miliona mieszkańców.

Zabytki w Gdyni

Pomimo, że jako miasto, Gdynia ma krótką historię, to nie oznacza to jednak tego, że miasto to zupełnie pozbawione jest zabytków. Przebywając w Gdyni koniecznie trzeba odwiedzić kilka obowiązkowych punktów zaznaczonych na mapie. Zdecydowana większość zabytków to kamienice oraz inne budynki użyteczności publicznej, które powstały w dwudziestoleciu międzywojennym. Sporadycznie można natknąć się również na budynki mieszkalne pochodzące z dziewiętnastego wieku, czyli jeszcze sprzed budowy miasta. Warto odwiedzić także dwa kościoły – kościół parafialny pod wezwaniem św. Mikołaja, który posiada prezbiterium pochodzące z czternastego wieku, a także kościół parafialny pod wezwaniem Michała Archanioła znajdujący się na Oksywiu. Oczywiście jedną z głównych atrakcji miasta, których pod żadnym pozorem nie można zapomnieć jest port – stoją przy nim zacumowane okręty marynarki wojennej, które udostępnione są do zwiedzania wszystkim zainteresowanym, oczywiście w wyznaczonych godzinach.

 

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z QuadrilleDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *