Włochy: nowe reguły poszukiwań zaginionych

We Włoszech od 1974 zarejestrowano 48 tysięcy osób zaginionych, połowa z nich w chwili zaginięcia miała poniżej 18 lat. Stowarzyszenie „Penelope” od lat zajmuje się poszukiwaniem osób zaginionych na terenie Włoch i walczy o prawa rodzin, które z desperacją kontynuują poszukiwania swoich bliskich.

Najważniejsze są pierwsze 48 godziny – czytamy na stronie stowarzyszenia – jeśli zaginiony/a nie odnajdzie się w tym czasie, często ślad po nich przepada na zawsze. Niestety przez ponad osiemdziesiąt lat policja w praktyce nie przyjmowała natychmiastowych zgłoszeń o zaginięciu radząc aby rodzina przeczekała pierwsze 48 godzin,  i tylko po tym okresie wszczynała śledztwo.

Niestety taka praktyka nie miała ani podstaw prawnych ani nie przynosiła pozytywnych rezultatów, przeciwnie!

Dlatego też stowarzyszenie Penelope od lat walczyło o zmianę tej reguły i wreszcie w maju 2018 na konferencji w Imoli przewodniczący stowarzyszenia Antonio Maria La Scala oficjalnie ogłosił, że najważniejsze zmiany dotyczą bezzwłocznych poszukiwań osoby zaginionej. Funkcjonariusz, który nie przyjmie od razu zgłoszenia popełnia przestępstwo. Dzięki temu natychmiast po zgłoszeniu muszą być podjęte poszukiwania, a właśnie pierwsze 48 godzin są kluczowe aby odnaleźć osobę zaginioną.

Stowarzyszenie wolontariuszy Penelope daje wsparcie, informacje i pomoc prawną rodzinie i bliskim, którzy poszukują osób zaginionych, więcej informacji na stronie: www.penelopeitalia.org/

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *