Romantyczne plaże Riviery del Conero (Marche)

Riviera del ConeroSirolo, Numana Alta i Portonovo, wciąż mało znane polskim turystom, są  perłami Morza Adriatyckiego, o krystalicznej wodzie i przepięknych widokach. Wakacje w tych okolicach to nie tylko plażowanie, ale także trekking, spacery po lesie i co nie co historii.

Sa to jedne z niewielu miejsc nad Adriatykiem, gdzie można korzystać z wolnych plaży. Mają doskonałe połączenia z Ankoną, tylko około 40-50 minut autobusem od stacji kolejowej z Ankony.

Znajdują sie w regionie Marche,  w części  parku naturalnego „Parco del Conero”. Na samym wzgórzu Conero znajduje się Sirolo – to niewielkie średniowieczne miasteczko  z zamkiem,  urokliwymi knajpkami i  pięknym widokiem na morze.  Na plażę trzeba zejść w dół  lub dojechać, gdzie zaprowadzą nas liczne  dróżki. Niektóre z nich prowadzą przez  las, więc warto czasem troszkę zboczyć i dojść do punktów widokowych usytuowanych na samej górze. Sirolo to baza nie tylko dla osób, które lubią morze ale także dla ludzi uwielbiających kontakt z naturą, trekking i spacery . Najpiękniejszą z plaż jest „Spiaggia di due sorelle” o białym piasku i krystalicznej wodzie, dostępna jednak  tylko drogą wodną, do której  w godzinach rannych  można dopłynąć  z przewoźnikami. Natomiast plaże Urbani czy San Michele  to plaże żwirowe. Niestety słońce  zachodzi za Conero  już około godziny 17 i plaże o tej porze pozostają w cieniu.

Numana  jest kontynuacją Sirolo. Numana Alta usytuowana jest  tuż pod Sirolo, na wzgórzu ale w niższej jego części, natomiast sama Numana zaczyna się od portu i stanowi część wybrzeża turystycznego z wyposażonymi  plażami. Numana Alta ma piękną plażę „Spiaggiola” i bardziej  malowniczą „Spiaggia dei fratti”.  Ich  podłoże to drobniutkie kolorowe kamyczki, zmieniające się w głębi plaży w białe kamyki.

Portonovo słynie z ,,zielonych,, plaż, a w okolicy nazywane jest także zieloną zatoką  ,,Baia verde”,  lub nazywana także „skrawkiem raju„. Typowa roślinność wychyla sie dosłownie w stronę morza, pobliski lasek oferuje wiele szlaków, a podążając w głąb lasku dotrzemy także do niewielkich jeziorek Lago grande i Lago profondo, a także do kościółka La chiesa di Santa Maria di Portonovo, w stylu architektury romantycznej, usytuowanego tuż nad samym brzegiem morza, a wspomniał o nim nawet sam Dante Alighieri.

Typowym daniem tego miejsca są moscioli (cozze), czyli dzikie małże złowione w tutejszym morzu, oraz wino czerwone  Conero Rosso i białe Verdicchio.

Polecam udać się do punktu informacji turystycznej, gdzie są organizowane wycieczki i różnego typu atrakcje. Jedną  z nich jest zwiedzanie pobliskich zamków np w Offagna  oraz winnic wraz z degustacją tutejszych win, serów i wędlin.

Trzeba zaznaczyć, że wszystkie tu wymienione plaże mają certyfikat ,,Bandiera blu” (niebieska flaga), który zaświadcza o jakości i czystości wód, do których dołączają inne czynniki, jak edukacja ekologiczna, usługi i bezpieczeństwo, oraz zarządzanie środowiskiem. To bardzo duże wyróżnienie dla całego terytorium.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *