PRZYJAŹŃ BEZ GRANIC czyli Święto Narodów w Savignano s/Panaro

Albert  Schweitzer, laureat Pokojowej Nagrody  Nobla  na temat przyjaźni  powiedział tak:

“Przyjaźń nie zna słowa granica. Przyjaźń jest bezgraniczną  wymianą  myśli.”

Myśl Schweitzera nie straciła na aktualności. W dzisiejszych czasach jest nam coraz trudniej znaleźć przyjaciół. Takich prawdziwych, bo od tych wirtualnych to facebook “ pęka w  szwach”.

A dla tych co żyją na obczyźnie trudno jest znaleźć nawet jednego, prawdziwego przyjaciela.

Gminie  Savignano sul Panaro  zależy na tym, by cudzoziemcy nie czuli się obco, ale potrafili zintegrować się.Od lat w Centrum Sportowym Tazio Nuvolari jest organizowany w okresie letnim  festyn wieloetniczny “POPOLI  IN  FESTA”.

Organizowane  są  zajęcia  dla dzieci jak i dla dorosłych ( gra MEMORY, lektura,tatuaż z uzyciem  henny) kiermasze z produktami pochodzącymi z Azji i Afryki oraz występy  artystyczne.

Już do tradycji  należy  degustacja  specjałów kulinarnych przygotowanych przez cudzoziemców, którzy  chcą  pokazać innym te smaki, które  znają od dzieciństwa.

W  tym roku  swoje potrawy przygotowali  cudzoziemcy  z takich państw jak Marokko, Grecja, Senegal i oczywiście  Polska.

Polską diasporę reprezentowało polsko-włoskie Stowarzyszenie “VIA dell’AMBRA”, które działa w Savignano od 2011 roku i ma na swoim koncie niejedną polską kolację. Strona polska zadbała o deser : trzy ciasta i pierniczek w kształcie serca,wykonany wedle starego przepisu przez piekarnię “SŁODKA   CHATKA” z Trzcińska koło Jeleniej Góry.              Była też okazja, by spróbować  polskie piwo: ŻYWIEC  oraz  NAMYSŁOWSKIE. Prezes  “VIA  dell’AMBRA “ Dorota Wiśniewska  uczestniczyła w zajęciach  podczas spotkań  z cudzoziemkami ,poświęconym kuchniom etnicznym. Efektem tych spotkań  jest książka kucharska  z przepisami  kulinarnymi  z różnych  państw, którą można było zakupić  podczas festynu. Tam też zostały umieszczone przepisy na ciasta,które oferowało polskie stoisko.

 

Na zakończenie całej imprezy wystąpił amatorski zespół  taneczny  Balliamo sul Mondo z  Reggio Emilia, który zaprezentował  tańce folklorystyczne z różnych regionów Włoch oraz tańce  z wielu innych państw.

 

 

Spektakl był tak fascynujący,że panowie zapomnieli o meczu futbolowym między Rosją a  Chorwacją i swojego aplauzu nie  pożałowali  artystom,którzy poprzez taniec  mają do spełnienia zaszczytną misję.I to nie jedną.Oni chcą poprzez taniec opowiedzieć  o różnicach kultury, pokazać to co im w duszy gra i przybliżyć do siebie osoby ,które czują się  obco. Degustując  różne potrawy,zapoznając się ze sposobem ich przygotowania i patrząc na tancerzy  mogę z czystym sumieniem,powtórzyć jak echo, słowa  Alberta Schweitzera :

“Przyjaźń  nie zna  słowa  G R A N I C A.”

 

Tekst i zdjęcia: Anna  Pankowska “VIA dell’AMBRA”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *