Aplikacje na wakacje

Aplikacje mobilne niedługo staną się, a dla niektórych już są nieodłącznym elementem naszego życia. Statystyki pokazują, że korzystamy z urządzeń mobilnych co raz częściej. W jaki sposób zatem dokonania nowych technologii mogą nam umilić urlop? Powstające dzisiaj z myślą o turystach aplikacje mobilne, posiadają innowacyjne rozwiązania: technologia augmented reality (rozszerzonej rzeczywistości), modele 3D zabytków, audiobooki, sieci szlaków, powiadomienia o zagrożeniach. Takie funkcjonalności wykorzystuje i wprowadza do swoich aplikacji mobilnych co raz więcej firm.

 

Sprawdźmy więc, co z nowoczesnych rozwiązań oferują nam aplikacje stworzone przez parki narodowe, kompleksy leśne i inne regiony. Które z darmowych aplikacji warto zainstalować na wakacje? Jakie rozwiązania wykorzystuje się obecnie w aplikacjach turystycznych? Poniżej przedstawiamy kilka przykładów ciekawych aplikacji dla turystów, które można pobrać za darmo w sklepach z aplikacjami mobilnymi.

 

Możliwość zaplanowania wycieczki na stronie www i wgrania jej do aplikacji

 

Zacznijmy od propozycji dla fanów dwóch kółek. W zeszłym roku powstała aplikacja mobilna poświęcona szlakowi Green Velo, to inaczej mówiąc Wschodni Szlak Rowerowy, jeden z największych i spektakularnych projektów rowerowych. W jego skład, na obszarze Polski wchodzi niemal 2000 km specjalnie wytyczonej trasy. Poza standardowymi dla aplikacji funkcjami typu: miejsca, obiekty, trasy, wydarzenia, znajdziemy tu także bardzo nowoczesny planer. Dzięki niemu możemy zaplanować jeszcze w domu własną wycieczkę na stronie www i wgrać ją do aplikacji mobilnej. Później podczas urlopu i pokonywania trasy, aplikacja poprowadzi nas drogą, którą wcześniej przygotowaliśmy i wgraliśmy do smartfona. Znajdziemy tu również opcję pozwalającą dowolnie łączyć szlaki położone na terenie 5 województw. Dzięki niej w prosty sposób wyznaczymy swoją trasę przebiegającą przez kilka różnych szlaków.

 

Posłuchaj audiobooka i obejrzyj historyczne zdjęcia w drodze na szczyt

 

Innowacyjne rozwiązania zastosowano w aplikacji mobilnej, która dedykowana jest kolejce linowej na Kasprowym Wierchu. Stworzono oryginalny przewodnik po okolicach szczytu. Wielbiciele Tatr skorzystają z bazy szlaków pieszych. Dla każdego ze szlaków znalazł się tu profil wysokościowy, informacja o jego długości i poziomie trudności. To wszystko zaznaczono na mapie offline, a dzięki technologii GPS podczas wycieczki zobaczymy na niej swoją dokładną pozycję. Jednak wyróżnikiem tej aplikacji jest wykorzystanie w niej funkcji AR (augmented reality – rozszerzonej rzeczywistości). Ta funkcja pozwala zobaczyć zdjęcia okolicy sprzed osiemdziesięciu lat, gdy turystyka w Tatrach dopiero raczkowała. W drodze na szczyt, siedząc w kolejce górskiej, możemy więc nie tylko obejrzeć historyczne zdjęcia, ale i posłuchać audioprzewodnika. Przybliży on historię i funkcjonowanie kolejki oraz opowie o panoramie oglądanej z wagonika.

 

Oglądaj panoramy i modele 3D nieistniejących budowli

Na wiosnę Bieszczadzki Park Narodowy pochwalił się swoją aplikacją mobilną, która pomaga poznać tereny Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery Karpaty Wschodnie. W aplikacji jest nie tylko zbiór tras oraz sieć szlaków, po której możliwa jest nawigacja offline. Są też panoramy sferyczne, na których podczas oglądania na ekranie smartfona ujrzymy nazwy najważniejszych szczytów. Największą ciekawostką bieszczadzkiej apki są modele 3D, dzięki którym zobaczymy jak wyglądały nieistniejące już zabytki. W aplikacji poza wszystkimi standardowymi funkcjami, znajdziemy też encyklopedię roślin i zwierząt oraz najważniejsze informacje dotyczące obszaru. Szlaki w Bieszczadach, bieszczadzkie połoniny, zabytki – komu zdarzyło się już zwiedzać je z aplikacją mobilną?

 

 

Gdy szukamy noclegu – duży wybór aplikacji mobilnych

Gdy szukamy noclegu (niezależnie od miejsca na świecie) również warto zwrócić uwagę na aplikacje mobilne. Istnieje szereg aplikacji, które pomogą zorganizować nam wyjazd i znaleźć najlepiej dopasowaną dla nas ofertę. Aplikacje mają bardzo dobrze rozwinięte systemy filtrów, oferty możemy dowolnie sortować w zależności od ocen, ceny, dystansu od danego miejsca itd. W podróży, gdy dostęp do komputera może być utrudniony, a telefon jest zawsze pod ręką, korzystanie z aplikacji ułatwi nam kontakt z obiektem noclegowym i będziemy tu również mogli zarządzać rezerwacją.

 

Na wakacje do lasu – również z aplikacją?

 

Jeśli zamiast gór wybierzemy na urlop las, to warto zauważyć, że już wiele nadleśnictw zrealizowało własne aplikacje mobile. Również drugi co do wielkości kompleks leśny w Polsce – Puszcza Notecka. Podążyła z duchem czasu i postanowiła udostępnić turystom, darmową aplikację mobilną. Co w niej znajdziemy? Przede wszystkim szereg informacji, które pomogą w zaplanowaniu wizyty w nadnoteckich lasach. Jednak najważniejszą funkcją aplikacji jest nawigacja w sieci szlaków wraz z lokalizacją GPS. Szlaki zostały udostępnione przez nadleśnictwa i dzięki funkcjom aplikacji, my będąc w trybie offline, wyznaczymy w prosty sposób trasę z jednego punktu do drugiego. W aplikacji Puszcza Notecka znajdziemy szlaki rowerowe, konne i nordic walking – co ważne – o zagrożeniach na terenie lasów powiadomią nas alerty typu push.

 

100 tras na Pomorzu w jednym miejscu

 

Jeśli zamiast gór wybierzemy urlop na Pomorzu, to możemy zajrzeć do aplikacji „Od Bałtyku po Kaszuby”. Umożliwia ona przeglądanie tras turystycznych na jednej mapie, z podziałem na ich różne kategorie. Dzięki odpowiedniemu przesortowaniu (według odczytu GPS) najpierw wyświetlą się trasy i obiekty położone najbliżej nas. Dodatkowo aplikacja za pomocą wbudowanej nawigacji może poprowadzić nas po trasie lub doprowadzić do wybranego obiektu. Będzie też pilnować naszego położenia i poinformuje nas gdy zboczymy z wybranej wcześniej trasy. W tym mobilnym przewodniku znajduje się ponad tysiąc obiektów usytuowanych na obszarze województw: pomorskiego i zachodniopomorskiego.

 

Niezależnie od tego czy korzystamy już z aplikacji mobilnych, czy jeszcze staramy się do nich przekonać, czy planujemy spędzić urlop w górach, czy nad morzem; jadąc na wakacje warto sprawdzić, które z aplikacji mogą być nam przydatne podczas urlopu. Jest ich co raz więcej i wykorzystują już najbardziej innowacyjne rozwiązania, warto więc korzystać z możliwości jakie przynoszą nam nowe technologie, z tego czego nie znajdziemy w drukowanych przewodnikach i na tradycyjnych mapach.

Agnieszka Majka
Artykuł został przygotowany przez amistad.pl rozwijającą nowe technologie w zakresie nawigacji, geolokalizacjiDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *