Bezpieczne wakacje – jak przygotować auto?

Wakacje to czas, kiedy chcemy odpocząć i oderwać się od codzienności, najlepiej byłoby, aby nic w tym nie przeszkadzało. W tym okresie często wybieramy się w podróż naszym samochodem, dlatego przed wyjazdem wskazana jest wizyta w ASO, gdzie auto zostanie kompleksowo sprawdzone i przygotowane do komfortowej i bezpiecznej podróży, aby uniknąć przykrych niespodzianek w postaci nagłego unieruchomienia samochodu lub innych uciążliwych usterek.

Jakie elementy należy bezwzględnie sprawdzić w ASO ?

Do takich obowiązkowych przeglądów należy ocena stanu podwozia i zawieszenia. Na co dzień jeździmy autem z minimalnym obciążeniem, jednak na urlop wyjeżdżamy za zwyczaj z o wiele większym ciężarem zarówno w kabinie, jak i w bagażniku. Podzespoły stabilizujące powinny być sprawne, aby dociążenie nie powodowało niebezpiecznych sytuacji na drodze. Diagności w ASO powinni sprawdzić stan układu hamulcowego, geometrię kół, a także wszystkie płyny znajdujące się w mechanizmach.

Na co zwrócić uwagę podczas przygotowania auta do podróży?

Kilka innych elementów także ma wpływ na bezpieczeństwo jazdy oraz jej komfort. Możemy zlecić ich sprawdzenie podczas kontroli podzespołów pracownikom ASO , ale możemy część z nich wykonać samodzielnie. Do nich z pewnością należy stan akumulatora, wycieraczek, poziom oleju. Warto jednak w serwisie sprawdzić sprawność klimatyzacji, ponieważ ten element w aucie ma bardzo ważną rolę do spełnienia podczas letnich upałów. Prawidłowo funkcjonująca klimatyzacja pozwala na komfortową podróż oraz znacznie zmniejsza zmęczenie drogą kierowcy i jego pasażerów. Oczywiście bardzo ważną i niezbędną czynnością jest sprawdzenie stanu oświetlenia oraz przygotowanie zapasowych żarówek do wymiany w razie potrzeby. Jeśli już auto znajduje się w serwisie, warto wykorzystać ten fakt i oddać je do myjni, gdzie zostanie gruntownie wysprzątane zarówno na zewnątrz, jak i w środku, dzięki temu na urlop pojedziemy w czystym i pachnącym otoczeniu.

Po przeglądzie w ASO – organizacja podróży

Jeśli już jesteśmy pewni, że nasz samochód nie sprawi podczas podróży żadnych przykrych niespodzianek, co potwierdziła wizyta w ASO, możemy śmiało zorganizować wyprawę pod względem planowania najdogodniejszej trasy, ustawienia nawigacji na najlepszą i najkrótszą drogę, przygotowanie odpowiednich map, które pozwolą odnaleźć się na zwiedzanym terenie, a także zapakowaniu do samochodu naszych bagaży. Rozmieszczenie pakunków w przestrzeni bagażowej powinno być dobrze przemyślane, aby były one równomiernie rozłożone, nie powodowały miejscowego przeciążenia samochodu, a przede wszystkim nie zagrażały bezpieczeństwu pasażerów. Wszystkie bagaże powinny być zabezpieczone przed przemieszczaniem się i mieć stabilne miejsce w samochodzie. Należy pamiętać o bardzo ważnym fakcie, umieszczanie czegokolwiek za tylną szybą auta, za głowami pasażerów jest bardzo złym pomysłem, ponieważ taka sytuacja stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla osób w aucie w razie gwałtownego hamowania.

 

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez ASO wrobel.mazda-dealer.pl

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *