Jak zaplanować wakacje pod żaglami?

Marzysz o wakacyjnym rejsie pod żaglami? Od czego zacząć planowanie? Jakie miejsce będzie najlepsze? O czym warto pamiętać? Zapoznaj się z kilkoma istotnymi wskazówkami.

Żeglowanie staje się coraz bardziej popularną formą rozrywki. Ceny wcale nie okazują się zbyt wysokie i już za kilkadziesiąt złotych możemy spędzić miłe chwile wśród pięknych okoliczności przyrody. Wakacje pod żaglami to nie tylko ciekawe doświadczenie, ale również wiele nowych przygód czy znajomości. Podróżowanie żaglówką niesie za sobą wiele korzyści. Warto zatem pomyśleć o zaplanowaniu takich takich wakacji. Żeglować możemy zarówno po jeziorach, jak i morzach – stąd szeroki wybór miejsc, które umożliwiają taką atrakcję.

Coraz częściej ludzie wybierają się na tego typu rejsy do krajów położonych w basenie Morza Śródziemnego. Grecja czy Chorwacja to jedne z najpopularniejszych miejsc. Sprzyjające wiatry oraz odpowiednie warunki pogodowe sprawiają, że podróż żaglówką jest bezpieczna oraz udana. Warto jednak odpowiednio przygotować się do takiej podróży, szczególnie jeśli wybieramy się w rejs trwający kilka dni.

Przed podróżą

Jeśli mamy zamiar płynąć po raz pierwszy powinniśmy wcześniej sprawdzić, czy rzeczywiście jesteśmy na to gotowi. Przed kilkudniową podróżą warto wybrać się na jednodniowy rejs. W ten sposób sprawdzimy jak reagujemy na różnego rodzaju warunki, czy dobrze się czujemy, czy nie przenika nas nadmierny strach. Jeśli mamy doświadczenie wpływanie możemy przejść do dalszych ustaleń.

Przede wszystkim należy podjąć decyzję w jaki sposób chcemy spędzić czas na jachcie. Możemy wybrać zaplanowaną wycieczkę wraz z innymi podróżującymi, a możemy wybrać się w bardziej kameralny rejs z grupą bliskich znajomych. Aby móc samodzielnie prowadzić żaglówkę musimy posiadać patent oraz specjalne dokumenty do tego uprawniające.

Co ze sobą zabrać?

Jeśli wybieramy się na kilkudniowy rejs pod żaglami należy zabrać ze sobą odpowiednie rzeczy. Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że większość dnia będziemy spędzać na jachcie, a nocować będziemy w kajucie. Warto wziąć to pod uwagę i właściwie się do tego przygotować, szczególnie jeśli wybieramy się w rejs z większą grupą ludzi. Wiele również zależy od tego ile dni ma potrwać rejs.

Bardzo ważne, by zabrać ze sobą odpowiednie ciuchy. Nawet jeśli planujemy w środku letnich miesięcy i tak musimy zabrać ze sobą nieco cieplejsze ubrania. Wiatr na morzu czasami jest bardzo silny. Poza tym letnie wieczory w porcie również mogą okazać się chłodne.

Dobrze zabrać ze sobą bluzę lub kurtkę z kapturem, chustkę na szyję oraz czapkę na głowę. Warto również pomyśleć o nieprzemakalnym płaszczu. Zadbajmy również o wygodne, sportowe obuwie, najlepiej z gumową podeszwą – to pozwoli zabezpieczyć przed poślizgnięciem na mokrej powierzchni. Niezbędne będą również kostiumy kąpielowe. Wszystkie elektroniczne sprzęty warto odpowiednio zabezpieczyć. Najlepiej wyposażyć się w nieprzemakalne torebki na telefon czy inne gadżety.

 

 

 

Więcej informacji
Strona sevenseas.pl/ przedstawia czartery jachtu i rejsy wycieczkowe po Chorwacji i Grecji.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.