Gorączka Zachodniego Nilu zbiera śmiertelne żniwo we Włoszech

Gorączka Zachodniego Nilu (febbre del Nilo) zbiera śmiertelne żniwo we Włoszech i w Grecji, pojawia się także w innych krajach europejskich.

Jakie są objawy tej choroby i czy faktycznie jest ona bardzo niebezpieczna?

.

Gorączka Zachodniego Nilu to choroba zakaźna, wywołana przez wirusa Zachodniego Nilu ( WNV ) z rodzaju Flavivirus (rodzina Flaviviridae). Nosicielami wirusa są ptaki, ale na człowieka przenosi się on za pośrednictwem komarów z rodzaju Culex i Aedes (najczęściej Aedes aegypti – komar egipski).Wirus Zachodniego Nilu został odkryty w 1937 roku w Ugandzie, w dorzeczu Nilu (stąd jego nazwa).
Gorączka Zachodniego Nilu występuje w Afryce, w Azji Zachodniej, w Australii, na Bliskim Wschodzie, w Ameryce Północnej (ilość zachorowań w ostatnich latach wzrosła tam bardzo gwałtownie), a także w Europie. Największe zagrożenie zakażeniem wirusem WNV na naszym kontynencie przypada na okres od późnego lata do wczesnej jesieni, a w strefie ciepłej zagrożenie jest wysokie przez cały rok.
.
Objawy
Gorączka Zachodniego Nilu występuje w postaci łagodnej (często bezoobjawowej) lub ciężkiej (bardzo rzadko). Okres inkubacji wynosi od 3 do 14 dni (zwykle od 3 do 5 dni ). Łagodna, typowa postać choroby przypomina grypę – może pojawić się gorączka, bóle mięśniowo – stawowe i bóle głowy, czasem także powiększenie węzłów chłonnych. Nie stosuje się w tym przypadku żadnego leczenia, choroba mija samoistnie. Powikłania są bardzo rzadkie i dotyczą głównie osób starszych, z upośledzoną odpornością i chorych na cukrzycę.
Choroba u 1 % zakażonych ma jednak ciężki przebieg, pojawiają się powikłania w postaci zapalenia opon mózgowo – rdzeniowych i zapalenia mózgu. Występują silne bóle głowy, nadwrażliwość na światło, drżenie mięśniowe, sztywność karku , wysoka gorączka, zaburzenia orientacji, drgawki oraz śpiączka. W przypadku zapalenia mózgu zgonem kończy się 10 – 20 % zachorowań!
Rozpoznanie choroby przeprowadza się na podstawie wywiadu (pobyt w rejonach , gdzie występuje choroba) oraz obrazu klinicznego. Wykonuje się w tym celu testy na obecność antygenów (IgM i IgG) w surowicy lub organie metodami immunoenzymatycznymi (test ELISA ) i immunofluorescencyjnymi. Do tej pory nie wynaleziono jeszcze szczepionki na wirusa Zachodniego Nilu.
.
Zapobieganie
Gorączce Zachodniego Nilu można zapobiegać poprzez stosowanie repelentów, moskitier , siatek w oknach, zakładanie odzieży z długimi nogawkami czy rękawami. Należy domowym zwierzętom zmieniać często wodę, pilnować aby woda nie stała również w doniczkach kwiatowych czy basenikach dla dzieci.
.
W Europie najgorsza sytuacja panuje we Włoszech, gdzie zarażone wirusem Zachodniego Nilu są co najmniej 334 osoby , natomiast 13 osób zmarło w wyniku powikłań. Najgorzej jest w rejonach: Emilia Romania, Lombardia, Veneto, Friuli i Sardynia. Trudna sytuacja panuje też w Grecji, zmarło tam już 5 osób. Wiele zachorowań odnotowuje się w Serbii, Chorwacji, Kosowie, Macedonii, Turcji, Rumunii, na Węgrzech, w Portugalii i Hiszpanii, w południowej Francji, a także w niektórych rejonach w Rosji i na Ukrainie. Sytuacja pogarsza się z dnia na dzień…
Po powrocie z wyżej wymienionych państw nie można w Polsce oddawać krwi przez okres 28 dni.
.
Korespondencja: Józefina Plesner
.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.