PAMIĄTKI NARODOWE NA 100-LECIE ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

W posiadaniu Polaków i osób polskiego pochodzenia mieszkających poza granicami kraju znajdują
się często przedmioty, które nie mają już dzisiaj dużego znaczenia ani wartości dla ich właścicieli, ale przypominają o Polsce, o różnych etapach jej zawiłej historii, o ludziach, może nawet przodkach, którzy walczyli za Ojczyznę. Mogą to być różne rzeczy, na przykład, dokumenty, fotografie, książki, mundury, odznaczenia, a także elementy uzbrojenia.

Jeżeli mają Państwo takie pamiątki to zwracamy się z apelem o rozważenie przekazania ich, za pośrednictwem polskich placówek dyplomatycznych i konsularnych, do odpowiednich instytucji działających w Polsce. Nasze zbiory muzealne, biblioteczne i archiwalne są w tym zakresie bardzo skromne, wiele poniosło dotkliwe straty w czasie II wojny światowej, a w okresie powojennym nie przywiązywano do tego typu zabytków większego znaczenia. Przekazując takie przedmioty możecie Państwo przyczynić się do przypomnienia fragmentu historii, zadbać o pamięć swoich przodków, aby ich zasługi dla kraju nie zostały wymazane z naszej pamięci. Czasem uratujecie je po prostu przed zniszczeniem.

Miło nam poinformować, że zgłosili się już pierwsi darczyńcy z USA. Przekazali różne zabytki,
zarówno portret królowej Marii Ludwiki jak i zbiór druków ulotnych z okresu I wojny światowej.
Ostatnio zaś Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku otrzymało w obecności Ministra
Spraw Zagranicznych Jacka Czaputowicza mundur oraz dokumenty żołnierza Armii Polskiej
w Ameryce, w którym walczył on o odzyskanie niepodległości Polski Jeżeli macie Państwo takie pamiątki i chcecie je przekazać do Polski zgłoście się do najbliższej placówki dyplomatycznej lub konsularnej. Służą one wszelka pomocą w wyborze instytucji, którym chcielibyście pamiątki ofiarować, a także zajmą się kwestiami logistycznymi. Rzeczpospolita Polska.

 

Ministerstwo Spraw Zagranicznych
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 5