Niecodzienna wycieczka na dno krateru – neapolitańskiego „Jurassic Park”

Będzie to na pewno wspaniała rodzinna i niecodzienna przygoda dla miłośników natury i prehistorii.

Wejście zaczyna się schodzeniem w dół krateru po licznych schodkach (jeśli mamy wózek można zacząć schodzenie dróżką asfaltową), następnie będziemy iść szlakiem, nie można się zgubić bo pomocne są bardzo częste  kierunkowskazy oraz osoby pracujące w parku. Na jednym z jeziorek znajduje się punkt obserwacyjny z udostępnionymi  lornetkami, z których można oglądać  wodne ptactwo i roślinność.

 

Jeszcze do 11 listopada możemy podziwiać ekspozycję prehistorycznych dinozaurów, ssaków, ptaków a nawet olbrzymie skorupiaki w skali 1 :1, rozmieszczonych  na całej trasie.

 

Rezerwat przyrody krateru – Cratere degli Astroni -jest państwowym rezerwatem przyrody w Kampanii pomiędzy Neapolem a Pozzuoli, utworzonym przez Ministerstwo Środowiska w 1987 roku.

Jest to jeden z największych (i najlepiej zachowanym) spośród trzydziestu kraterów, które znajdują się na terenie Campi Flegrei. Przecinają go ścieżki przyrodnicze  z punktami obserwacyjnymi, w sumie  jest tu około 15 km. przejść. Krater ma powierzchnię około 250 hektarów i obwód około 6,5 km, a jego głębokość wynosi ok. 260 metrów. Najniższa część krateru, czyli jego dno, znajduje się na wysokości 10 metrów pod poziomem morza, na jego powierzchni utworzyły się także 3 niewielkie jeziora. Wiek krateru szacuje się na około 4.100 lat.  7 razy nastąpił wybuch wulkanu,  ostatni 3700 lat temu.

Jest on  jednym z najmłodszych nieczynnych już wulkanów w okolicy,   które powstały w zachodniej części Neapolu.  Biosystem  charakteryzuje się    szczególnym zjawiskiem – inwersją roślinności. Warunki mikroklimatyczne  tworzone przez obecność jezior i struktury  samego krateru pokazują, że ​​rozmieszczenie gatunków drzew jest odwrócone w stosunku do wysokości: Dlatego las dębowy, wrzos czy mirt znajdują się wysoko na krawędzi krateru, a na dole, kilka metrów nad poziomem morza, znajdziemy gatunki typowe  dla wyższych stref,  jak np. kasztan, dąb, wiąz czy grab.

Jeziora obfitują w lilie wodne, rzęsę, nieopodal rosną licznie cyklameny neapolitańskie, jaskry, głóg i dzikie orchidee.Występują tu liczne gatunki  ptaków, około 130 gatunków, a także inne zwierzęta: lisy, łasice, norniki, jeże, itp. Niektóre gatunki są niezwykle rzadkie, jak kaczka-Podgorzałka zwyczajna, zwana białooka, oraz niektóre gatunki ważek , żab  czy motyli. Występują tu popularne  kurki wodne i czaple, a także niejadowity  wąż wodny.

 

 

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *