W minioną sobotę 8 września o godzinie 16.30 w Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie odbyło się uroczyste Narodowe Czytanie fragmentów powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini oraz Ambasadę Polską.
Pan Ambasador desygnowany Konrad Głębocki w swoim pierwszym publicznym wystąpieniu w Rzymie, podziękował organizatorom – p. Iwonie Bigos i rapezentantom Ambasady Rzeczypospolitej za zorganizowanie spotkania oraz przywitał wszystkich przybyłych gości. Odczytał list Pana Prezydenta Andrzeja Dudy inaugurujący Narodowe Czytanie, w którym przypominał, że rok 2018 jest szczególnym czasem świętowania setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą, a tematyka prezentowanej powieści doskonale wpisuje się w tegoroczny jubileusz.
Fragmenty „Przedwiośnia” przeczytali przedstawiciele polskich placówek w Rzymie oraz Polacy mieszkający we Włoszech.
Pierwsze fragmenty dotyczące pierwszej części powieści „Rodowód”, opowiadające o wczesnym dzieciństwie i młodości głównego bohatera Cezarego Baryki oraz losy jego rodziców, zostały zaprezentowane przez Magdę Trudzik – zastępcę Ambasadora, Laurę Ranalli – pracownika Ministerstwa Spraw Zagranicznych, odpowiadającą za sprawy polskie, Agatę Ibek-Wojtasik – p.Konsul, Kamilę Grzybowską-Kisiel – zastępcę Dyrektora Instytutu Polskiego, Kamilę Kowalską – pracownik Konsulatu, Dorotę Berbec z CONSOB oraz Danutę Stryjak – Kierownik SKP w Rzymie.
Kolejne części przedstawiające utopijne „Szklane domy” i rozczarowanie po przyjeździe do Polski Cezarego Baryki, przeczytali Edyta Ścibior w duecie z Jackiem Czerwińskim, Magdalena Wolińska-Riedi – dziennikarka Telewizji Polskiej, Marta Czajczyńska – kierownik SPK w Ostii oraz ksiądz Jacek Staniek.
Fragmenty o pobycie w Nawłoci u przyjaciela Hipolita i pierwsze spotkanie z Laurą przeczytała Joanna Chojnacka – dyrektor Katolickiej Szkoły Polskiej oraz najmłodsza uczestniczka i uczennica szkoły polskiej – Martyna Spiżarna.
Ostatnią część „Wiatr od Wschodu” o pobycie Cezarego w stolicy i jego przemianie ideologicznej przeczytały Katarzyna Żórawska – aktorka teatru „Trykot”, przewodniczka po Rzymie – Maja Krajnowska oraz przedstawicielki Stowarzyszenie „Le rondini” – Marlena Bigos i Renata Kobendzowska.
Pomiędzy czytanymi fragmentami powieści wystąpili znakomici artyści: Katarzyna Orzech sopran oraz Joanna Łukaszewicz i Dario Adella, grający na fortepianie. Zaprezentowali m.in. pieśni patriotyczne, menuet nr.1 Paderewskiego, fragmenty Fryderyka Chopina czy muzykę do filmu A. Kurylewicz ” Polskie drogi”.
Na zakończenie spotkania każdy z uczestników otrzymał egzemplarz książki „Przedwiośnie ” Stafana Żeromskiego z pamiątkową pieczątką.
Korespondencja z Lacjum Maja Krajnowska, autorka strony Podróż do Rzymu.