Wrocław – co zwiedzić w 1 dzień

Dolny Śląsk bywa nazywany regionem pełnym tajemnic, gdzie na odwiedzających gości czekają skarby do odkrycia. Wielbiciele teorii spiskowych wierzą, że gdzieś tutaj są poukrywane skarby III Rzeszy.

 

Nie każdy ma jednak czas, aby zjeździć wszystkie miejsca warte zobaczenia na Dolnym Śląsku. Ba, nie każdy ma weekend wolnego, aby przeznaczyć go na wyprawę do południowo-zachodniego zakątka Polski. Warto jest tutaj przyjechać nawet wtedy, jeśli się dysponuje jednym dniem czasu. Wówczas celem wycieczki powinna być stolica Dolnego Śląska, którą jest Wrocław. W ciągu jednej doby można zwiedzić wystarczająco dużo kultowych i charakterystycznych miejsc, aby stać się fanem Wrocławia i w czasie następnego, dłuższego urlopu przyjechać do miasta na dłużej.

W trakcie jednodniowej wycieczki do Breslau (dawna, niemiecka nazwa metropolii) należy skierować się od razu do centrum. Pierwszym punktem podróży powinien być średniowieczny Rynek, gdzie do podziwiania są odrestaurowane, kolorowe kamienice, zabytkowy Ratusz oraz nowoczesna fontanna.

Kolejnym punktem wizyty ekspres we Wrocławiu powinna być Panorama Racławicka. Jest to jeden z najbardziej widowiskowych obrazów, jakie można zobaczyć w życiu. Jego rozmiary to 114×15 metrów! Tematem dzieła jest bitwa stoczona pod Racławicami. Wydarzenie miało miejsce w 1794 roku i było elementem Powstania Kościuszkowskiego, czyli zbrojnego wystąpienia Polaków przeciwko Rosji. Celem Powstania Kościuszkowskiego było uchronienie I Rzeczpospolitej od upadku, co, jak wiadomo, się nie udało, niemniej jednak bitwa pod Racławicami zakończyła się sukcesem wojsk polskich. I właśnie na cześć tej wiktorii, w sto lat po bitwie, powstała Panorama Racławicka.

Będąc w centrum należy również wybrać się na Ostrów Tumski, czyli część Wrocławia, która pamięta czasy sprzed ponad tysiąca lat. Prace architektoniczne prowadzone w tym miejscu ujawniły ślady drewnianego grodu. Z kolejnych wiekach na Ostrowie Tumskim powstawały budowle o przeznaczeniu religijnym – kościół pw. Św. Idziego, XIV-wieczna katedra Jana Chrzciciela, czy Pałac Biskupi. Wycieczkę na Ostrowie Tumskim koniecznie trzeba połączyć ze spacerem po Moście Tumskim, którym przez Odrę można przedostać się na Wyspę Piasek. Most ten jest wybrały sobie pary na miejsce, gdzie przysięgają sobie wierność do końca życia – imiona zakochanych są zapisane na kłódkach, jakimi obwieszone są barierki mostu, zaś w Odrze znajduje się niezliczona ilość kluczyków od tychże kłódek.

Jednodniową wycieczkę po Wrocławiu można zakończyć relaksem na wyspach znajdujących się w centrum miasta: Wyspie Piasek, Wyspie Słodowej, Wyspie Bielarskiej. Są one popularnym miejscem na spotkania młodzieży, zawsze panuje tu atmosfera przyjemnej parapetówki. Wyspy te są również miejscami, z których wypływają statki na rejsy po Odrze. Żegluga rzeką wśród architektonicznych cudów stolicy Dolnego Śląska będzie idealnym akcentem na zakończenie wycieczki po Wrocławiu. Z tak pięknego miasta żal będzie jednak wyjeżdżać po niespełna dobie zwiedzania.

Autor artykułu Kingsapartments.pl – z nami poznasz cały Wrocław.

 
One thought on “Wrocław – co zwiedzić w 1 dzień

  1. Mrianna

    Wrocław to naprawdę wspaniałe miasto, ilekroć tam jestem odkrywam coś nowego. Zawsze tęsknię za Wrocławiem mimo iż mieszkam na Mazowszu. Ten klimat, otwartość…

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *