Wieczór poetycki w Rzymie: poezje Skamandrytów

W niedzielę 28 października w rzymskim pubie „BYSTRO birra&vodka” przy Via dei Ciclamini 66, odbyło się spotkanie z polską poezją.

Organizatorzy pragnęli oddać hołd polskiej Grupie Poetyckiej Skamander, której formalne powstanie zbiegło się z odrodzeniem Polski. Twórcy „Skamander”: Jarosław Iwaszkiewicz, Antoni Słonimski, Julian Tuwim, Jan Lechoń i Kazimierz Wierzyński spotykali się w kawiarni „Pod Pikadorem” na warszawskim Nowym Świecie (pierwszy raz -29.11.1919). Z grupą tą sympatyzowali także Maria Pawlikowska – Jasnorzewska, Józef Wittlin, Kazimiera Iłłakowiczówna czy Władysław Broniewski. Skamandryci pragnęli, aby ich twórczość trafiała do zwykłych odbiorców – nigdy wcześniej ani nigdy później poezja nie była tak blisko czytelników.

Foto: Piotr Kolendowski

W ubiegłą niedzielę, dzięki Edycie Ścibior i Jackowi Czerwińskiemu, którzy w przejmujący sposób recytowali wiersze Skamandrytów, czas w rzymskim „BYSTRO birra & vodka” jakby się zatrzymał. Słuchacze mogli zamknąć oczy i przenieść się do międzywojennej Warszawy. W poezji Skamandrytów (nazywanych często poetami dnia codziennego) najważniejsza jest młodość i miłość, a bohaterem jest przeciętny człowiek i jego przeżycia.

Foto: Piotr Kolendowski

Pomysłodawcy wieczoru poetyckiego – Edyta Ścibior, Jacek Czerwiński oraz Stowarzyszenie Video Pyja i Piotr Bednarz mają nadzieję, że spotkania z polską poezją staną się cykliczne, a najważniejszym spoiwem (tak jak u Skamandrytów) będą relacje artystyczno-towarzyskie.

Korespondencja: Józefina Plesner

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *