Genua: Piacere Polonia

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, 11 listopada Polska Ludoteka w Genui, Stowarzyszenie „Bratanki” – Centro di Educazione e di Integrazione Sociale oraz Restauracja Kowalski serdecznie zapraszają do wspólnego świętowania.

 

Patronat nad projektem Piacere Polonia” objął Konsulat Honorowy RP w Genui przy wsparciu finansowym Konsulatu Generalnego RP w Mediolanie. Ponadto w realizacji programu całodniowej imprezy wzięli udział liczni polscy i włoscy partnerzy.

O godzinie 11.00 z p.zza della Cernaia, gdzie ma swoją siedzibę polska ludoteka rusza gra miejska do udziału w której są zaproszone całe rodziny i grupy przyjaciół. Trasa gry opisana po włosku przez Fabrizię Scortecci (Przewodnik po Genui i prowincji) będzie biegła przez genueńską starówkę.

 

Uczestniczy zabawy dostaną mapę z opisem przystanków i zadaniami do wykonania, a wszystko po to, aby lepiej poznali swoje miasto i jego związki z Polską. W czasie gry będzie można wstąpić do lokali gastronomicznych i skosztować wielu polskich specjałów.

 

Będą m.in.lody o smaku krówki i szarlotki, hamburger „Solidarność”, „Zapiekanka Kozakiewicza”, pinsa „Copernico”, różnego rodzaju pierogi, polskie piwo i wariacje koktajlowe np., „Enigma”, „Kieślowski 30”, „Marie Curies Favorite”.

Przystankiem końcowym gry będzie Restauracja Kowalski gdzie na uczestników będzie czekał gorący posiłek w specjalnej promocyjnej cenie oraz bazar z książkami (book crossing) i wyrobami rękodzieła polskiego.

 

Nie zabraknie ciekawych niespodzianek, a także losowania głównej nagrody spośród wytrwałych uczestników, którzy dzielnie pokonają całą trasę.

O godz. 15.00 dzieci z Ludoteki spotkają się w „La Locanda delle favole” gdzie specjalnie dla nich zostało przygotowane spotkanie z książkami najlepszego europejskiego wykładowcy książek dla dzieci, Wydawnictwo DWIE SIOSTRY. Dzieci w wieku 6-10 lat wezmą udział w warsztatach plastycznych zainspirowanych książką „Pod wodą pod ziemią”, które poprowadzą dla nich rysownicy z REBIGO – Studio di Illustrazione. Warsztaty będą oczywiście otwarte także dla dzieci włoskich. Młodsze dzieci, w wieku 3-6 lat oraz ich rodzice będą mogli poznać fascynujący świat pszczół, do którego zaprosi ich Anna Lazer. Specjalnie w ten dzień La Locanda przygotuje słodki podwieczorek, którego tematem przewodnim będzie miód.

Szlak trasy po Genui przewiduje także wizytę w Galerii Sztuki Spazio46 w Palazzo Ducale, gdzie jeszcze do 17.11.2018 jest czynna wystawa polskich plakatów pod tytułem „MADE IN POLAND” – PLAKATY/ MANIFESTI, a także w księgarni Falso Demetrio, gdzie studenci wydziału Polonistyki Uniwersytetu w Genui będą czytać teksty polskich autorów, zarówno w języku polskim jak i w tłumaczeniu na włoski.

 

Polska Polonia zamieszkująca w Genui zaprasza do udziału we wspólnej zabawie całe miasto.

 

 

Informacje: Dorota Czałbowska,  autorka Strada Nuova

Polska Ludoteka w Genui

Centro di educazione e integrazione sociale Bratanki
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *