Mediolan: uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

W Mediolanie uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbyła się już w piątek 9 listopada 2018 r. w przepięknym XVI-wiecznym Palazzo Spinola.

Na zaproszenie Konsul Generalnej RP Adrianny Siennickiej do zabytkowej rezydencji (obecnie siedziby prestiżowego klubu dżentelmenów Società del Giardino w Mediolanie) licznie przybyli polonijni przedstawiciele świata kultury i sztuki, biznesu, duchowieństwa,  oraz włoscy goście, którzy zebrali się w monumentalnej Sali Złotej.

Po oficjalnym powitaniu, goście wysłuchali hymnu Włoch i Polski w wykonaniu polskiej sopranistki, Joanny Klisowskiej, której akompaniowało Ensemble Giardino di Delizie.

Następnie Konsul Generalna Adrianna Siennicka w swoim wystąpieniu przypomniała wydarzenia, które poprzedziły odzyskanie przez Polskę niepodległości, oddając cześć wszystkim Polakom, którzy przyczynili się do odzyskania i odbudowania własnego państwa. Podkreśliła jak wielkim wydarzeniem było dla ówczesnych Polaków odzyskanie suwerennego kraju po 123 latach niewoli.

Dziś świętując 100 letnią rocznicę możemy być dumni z naszych osiągnięć i cieszyć się z dobrze prosperującej gospodarki Polski – dodała Pani Konsul. Zwróciła także uwagę na długoletnią przyjaźń łączącą Polskę i Włochy, której ślady historyczne znajdujemy w obu hymnach narodowych.

A podsumowaniem przemówienia Pani Konsul były słowa wielkiego polskiego patrioty, Ignacego Jana Paderewskiego:

„Nie zginie Polskanie zginie!

Lecz żyć będzie po wieki wieków w potędze i chwale.

Dla was, dla nas i dla całej ludzkości.”

Przemówienie zakończył koncert pt. „Polonia e Italia: due Mondi, due Popoli, una Musica” w wykonaniu Joanny Klisowskiej i Ensemble Giardino di Delizie.

W pozostałych zabytkowych salach Palazzo Spinola na gości czekały już degustacje tradycyjnej kuchni polskiej: pasztety, mięsiwa, ryby, pierogi, bigos, chleb razowy, ciasta, torty i wiele innych wspaniałych przysmaków. Serwowano przednie wino i polską wódkę,  choć nie zabrakło również włoskiego espresso.

Dziękujemy Pani Konsul Generalnej RP Adriannie Siennickiej, oraz personelowi polskiej placówki dyplomatycznej w Mediolanie za tak piękną uroczystość z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Korespondencja z Mediolanu: Agnieszka B. Gorzkowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *