#PL100: Szkoła Anders to taka MAŁA POLSKA świętująca 100-lecie Niepodległości

Szkoły polonijne na całym świecie, oprócz edukacji, mają na celu wiele innych  zadań. Jednym z nich jest jednoczenie społeczeństwa polskiego. Do takich szkół polskojęzycznych za granicą przychodzą nie tylko rodzice z dziećmi, aby kształtować tożsamość, język  i kulturę młodego pokolenia. Często to dla nich samych jest moment, aby porozmawiać w ojczystym języku, wspomnieć tradycję, uzyskać informację.

 

Właśnie w ten sposób m.in. Szkoła Anders we Włoszech działa dla rodzin polskich jak i polsko-włoskich swojego regionu. Jest punktem odniesienia, jest ośrodkiem wspólnych zainteresowań, ale i miejscem, gdzie w setną rocznicę niepodległości Polski można wspólnie spędzić popołudnie.

11 listopada 2018 roku w społecznościach polskich na całym świecie odbywały się spotkania, imprezy, wystawy, koncerty, tańczono poloneza i śpiewano hymn. Tak samo rodziny Szkoły Anders z okolic Maceraty postanowiły zjednoczyć się wraz z dziećmi w restauracji, oprócz hymnu, odśpiewano tradycyjne “100 lat”.

Nie zabrakło tradycyjnej szarlotki, murzynka, oponek wraz z tortem okolicznościowym pięknie udekorowanym na tę okazję. Toast wzniesiono winem spumante JUREK, z pobliskiej winnicy (więcej tutaj). Wspólne rozmowy, przebywanie w polsko-włoskiej atmosferze pokazało uczniom jak naród polski poza granicami kraju jednoczy się i świętuje, tak ważny dla naszej historii jubileusz.

Kolejną iniziatywą Szkoły Języka i Kultury Polskiej Anders, związaną z uroczystościami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, jest wystawa, podzielona na trzy segmenty. Pierwszą cześć obejrzeć będzie można już w sobotę 17 listopada o godzinie 17.30 w Perugii. Dzieci swoimi pracami przedstawią cuda geograficzne i folklor w Polsce. Kolejne wystawy odbędą się 15 i 16 grudnia. W Maceracie tematem będą sławni Polacy, a w Ankonie muzyka i tradycje polskie. Cała wystawa jest współfinansowana przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

Wszelkie prawa zastrzeżone.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *