Jakie torby ekologiczne wybierać?

Choć o konieczności stosowania toreb ekologicznych mówi się dużo, to jednak przeciętny konsument nie orientuje się w niuansach ich odmian czy wpływu, jaki konkretny rodzaj zakupowych siatek ma na środowisko. Trudno się dziwić, skoro w opisach poszczególnych z nich przeważają obcobrzmiące skróty i definicje, ciężkie do rozszyfrowania nawet z pomocą Internetu.

 

Jedno jest pewne, torby ekologiczne należy wybierać odpowiedzialnie. Pamiętając, że nie wszystkie materiały naturalne, jak chociażby papier, są najbardziej przyjazne środowisku. Poza tym cały szkopuł polega na tym, by każdą posiadaną torbę wykorzystywać jak najdłużej. Tak najszybciej uda się zmniejszyć swój indywidualny ślad węglowy.

 

Torba z papieru, bawełny, a może polietylenu?

Zwolennicy ekologicznego podejścia do życia zapewne z góry zakrzykną, że torby wykonane z polietylenu są najgorsze. Zanim jednak dołączy się do tego chóry, warto lepiej poznać ten materiał. Otóż wykonane z niego torby ekologiczne różnią się od siebie. Po pierwsze gęstością, która wyraźnie wpływa na trwałość takich wyrobów. W imię ochrony środowiska najlepiej nabyć torbę, która posłuży jak najdłużej. Uznaniem cieszą się również te uzupełnione środkiem degradującym, który ułatwia rozkład torby. W analizie ekologiczności poszczególnych wyrobów najczęściej bierze się pod uwagę czas potrzebny na jego rozłożenie, ewentualnie możliwość recyklingu. Warto jednak pamiętać, że podczas wydobywania poszczególnych surowców oraz ich późniejszego przetwarzania także emitowane są substancje szkodliwe dla środowiska. W tym kontekście torby z papieru czy te z dodatkiem skrobi mogą, ale nie muszą być bardziej ekologiczne. Wszystko zależy od tego, ile razy konsument z nich skorzysta. Na podstawie analiz naukowcy dochodzą do wniosku, że jednym z bezpieczniejszych dla środowiska rozwiązań są torby ekologiczne z bawełny. Pod warunkiem, że zostaną wykorzystane znacznie powyżej stu razy. Biorąc jednak pod uwagę ich trwałość, nie powinien być to problem.

Torba, która kończy jak worek

Ponowne wykorzystanie torby zakupowej to podstawa ekologicznego podejścia do tego produktu. Polacy od lat stosują reklamówki jako worki na śmieci. I naukowcy zajmujący się ochroną środowiska przyklaskują takiemu zachowaniu. Różnego rodzaju odpadki gospodarstwa domowego trzeba przecież jakoś wynosić na śmietnik. Zamiast sięgać po kolejny worek, lepiej wykorzystać reklamówkę kupioną w sklepie. W ten sposób torby ekologiczne nie marnują się i stają się produktem wielorazowego użytku. Generalnie jednak warto możliwie najdłużej wykorzystywać je do robienia zakupów. Bez względu na to, czy zostały wykonane z surowców biodegradowalnych, bawełny czy lnu. Im mniej śmieci generuje człowiek, tym bardziej może być z siebie dumny. Ogranicza bowiem własny ślad węglowy i chroni planetę przed efektem cieplarnianym. Jeżeli ktoś nie wie, od czego zacząć bardziej ekologiczne życie, to rozsądne gospodarowanie reklamówkami i torbami zakupowymi będzie świetnym pierwszym krokiem do bycia eko.

 

Więcej informacji
Więcej informacji o torbach reklamowych znajduje się na stronie www.plastika.pl/ zajmującej się ekologiczną produkcją toreb.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *