Stulecie Niepodległości w Polskiej Ludotece w Genui

Polska Ludoteka w Genui uroczyście świętowała 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W niedzielny poranek, 11 listopada, uczniowie Ludoteki rozpoczęli zajęcia szkolne od Bajkoterapii i lekcji historii. W programie zajęć nie zabrakło również miejsca na prace plastyczne.

 

O godzinie 11 odśpiewano Hymn Polski, który jednocześnie był sygnałem do rozpoczęcia projektu pt. „Piacere Polonia” zorganizowanego przez stowarzyszenie ”Bratanki” i Restaurację „Kowalski” we współpracy z licznymi partnerami z Polski i Włoch. Patronat nad projektem objął Konsul Honorowy RP w Genui, a dofinansowanie zapewnił Konsulat Generalny RP w Mediolanie.

 

Na chętnych czekało wiele atrakcji, które można było wybrać z bogatego programu. Jego najważniejszym punktem była oryginalna gra miejska. Każdy z jej uczestników otrzymał specjalną mapę genueńskiej Starówki i szereg zadań do wykonania. Co ciekawe trasa mapy została wytyczona w taki sposób, że każdy przystanek ukazywał związki z Polską.

Dlatego w wielu lokalach gastronomicznych serwowano polskie przysmaki, np. rogale Marcinkowskie, lody o smaku krówki i szarlotki, hamburgery „Solidarność”, „Zapiekankę Kozakiewicz”, pinsę Copernico, pierogi, a dla dorosłych polskie piwo oraz koktajlowe alkoholowe o intrygujących nazwach, jak ”Enigma”, „Kieślowski 30” czy „Marie Curie’s Favorite”. Na miłośników sztuki w Palazzo Ducale — Spazio 46 czekała wystawa „Made in Poland” Plakaty/Manifesti.

W jednej z księgarń studenci genueńskiej polonistyki opowiadali o wrażeniach polskich literatów z podróży do Włoch i czytali wiersze Wisławy Szymborskiej.

W grze miejskiej wzięły udział również dzieci z Ludoteki. Zwiedzając genueńską Starówkę, odpowiedziały one na 11 pytań, opracowanych specjalnie dla nich przez nauczycielki Ludoteki — mgr Renatę Olszewską Donato, lic. Agnieszkę Ziółkowska, dr Annę Szwarc Zając.

 

Uczniowie spisali się na medal, bo nie tylko wiedzieli, skąd pochodzą pierniki, ale także potrafili opowiedzieć historię swojej drugiej ojczyzny. Gra miejska zakończyła się przy restauracji „Kowalski”, gdzie serwowano pierogi! Oprócz oferty kulinarnej w restauracji działał Bazar z polskimi książkami i rękodziełem.

Po obiedzie uczniowie spotkali się w księgarni „La locanda delle favole” na warsztatach plastycznych inspirowanych książkami Wydawnictwa „Dwie Siostry”. Maluchy odkrywały świat pszczół za sprawą książki Piotra Sochy „Pszczoły”.

 

Pod okiem jednej z ludotekowych mam — Anny Lazer, skonstruowały także ul i jego mieszkańców. Z kolei starsze dzieci wzięły udział w warsztatach prowadzonych przez ilustratorów ze studia Rebigo, którzy inspirując się książką A. i D. Mizielińskich „Pod ziemię, pod wodą”, stworzyli razem z dziećmi niepowtarzalne prace. Dla wszystkich zainteresowanych czekał pachnący miodem podwieczorek.

Po tak wyjątkowym dniu dzieci wróciły do domów pełne wrażeń i… dumne z tego, że przez jeden dzień Genua stała się biało-czerwona.

 

Pomysł na takie uczczenie tej wyjątkowej rocznicy to owoc wielu miesięcy pracy zgranego zespołu, którym kierowały Agnieszka Zaręba i Karolina Kowalcze. Projekt ”Piacere Polonia” został przyjęty z ogromnym entuzjazmem, wzięło w nim bowiem udział ponad 300 osób!

Tekst: Anna Szwarc Zając
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 2 = 4