Zwiedzamy Florencję – piękne miasto położone w środkowych Włoszech

Toskania to jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc we Włoszech i w Europie. Rozpocznijmy krótką wyprawę po tym niezwykłym miejscu.

 

Florencja – piękne miasto położone w środkowych Włoszech

 

Toskania swoją popularność zawdzięcza zapierającym dech w piersiach krajobrazom, łagodnemu klimatowi i niezliczonym zabytkom. Prawdziwą perłą wśród miast tego regionu i jej stolicą jest Florencja, oferująca przyjezdnym całą masę atrakcji i niezapomnianych wrażeń.

 

 

Miasto-zabytek

Florencja jest miastem wspaniałych zabytków, galerii sztuki oraz kolebką renesansu. Rozpoczynając zwiedzanie miasta warto na początek udać się na Piazzale Michelangelo (plac Michała Anioła), skąd rozciąga się piękna panorama miasta. Pełno tu fotografujących się na tle kopuły katedry Santa Maria del Fiore turystów, a także malarzy utrwalających miejscowy pejzaż na płótnie.

Znajduje się tutaj również galeria sztuki Galerii Uffizi, jedna z największych atrakcji turystycznych w mieście.

Il Duomo i stare miasto

Wizytówką Florencji i najbardziej charakterystyczną częścią jej starówki, dostojnie górującą nad całą resztą zabudowań, jest katedra Santa Maria del Fiore, zwana przez miejscowych po prostu Il Duomo. Warto pokonać kilkaset stopni wiodących na szczyt budowli, by następnie z jej tarasu cieszyć się malowniczym widokiem plątaniny widzianych z góry uliczek, a także przepływającej przez miasto rzeki Arno wraz z położonymi na niej mostami, w tym najstarszym z nich – Ponte Vecchio. Wzrok przyciągają również Palazzo Vecchio i geometryczne wzory cyprysowych Ogrodów Boboli – jednych z najwspanialszych w całych Włoszech.

Obowiązkowym punktem do odwiedzenia jest Baptysterium ze słynnymi brązowymi drzwiami, uznawanymi przez niektórych znawców za pierwsze dzieło renesansowe. Miłośnikom sztuki spodoba się Palazzo Pitti, w którym oprócz urządzonych z przepychem barokowych wnętrz można odnaleźć wiele wartych zobaczenia dzieł, a wśród nich Marię Magdalenę Tycjana oraz obrazy Rafaela i van Dycka.

Być we Włoszech i nie odwiedzić Florencji to wielki błąd! Wybierając się na wycieczkę do Włoch często celem podróży staje się wyłącznie Wenecja i Rzym. Wyruszając własnym autem w podróż z Wenecji do Rzymu, mniej więcej w połowie drogi znajdziemy się we Florencji, w której na pewno warto zatrzymać się na 2-3 dni. Obok Rzymu i Wenecji jest to bowiem jedno z najpiękniejszych włoskich miast, którego szkoda byłoby nie zwiedzić znajdując się w okolicy.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.