Zawód Modelka – pierwsze kroki w branży modelingowej w Mediolanie

Moda to jeden z sektorów, obok branży filmowej i muzycznej, będąca  prawdziwą fabryką snów.

Przez 7 lat kariery jako rekruter modelek w Mediolanie i współpracy ze wszystkimi renomowanymi agencjami w Polsce, mogę z pewnością stwierdzić, że wbrew pozorom wielu zdeterminowanym młodym ludziom udaje się zrealizować te marzenia. Determinacja, ciężka, systematyczna praca i wytrwałość to fundamenta sukcesu. Jednak w branży mody, właśnie z powodu tak kuszącej propozycji kariery, i niekiedy sławy, należy bardzo uważnie planować każdy krok i ostrożnie podejmować decyzje, szczególnie na początku kariery – aby pozostała spełniającym się snem, nie koszmarem, i przede wszystkim miała konkretne rezultaty.

W ciągu lat kariery rekrutowałam i umożliwiłam pierwsze kroki bądź rozwój kariery setkom Polek i aspirujących modelek z całego świata. Znam wszystkie meandry codzienności modelingowej i chciałam  podzielić się moim doświadczeniem z każdym, kto planuje wejście do branży, aby ta decyzja stała się przygodą i pozytywnym doświadczeniem.

Pierwsza radę, jakiej chciałabym udzielić dotyczy wyboru przedstawiciela – zarówno w Polsce, Mediolanie i każdej stolicy mody.  Od tej decyzji zależy całokształt późniejszej kariery i niestety w większości jest ona podejmowana bez znajomości branży, własnych praw i problematyk jakie mogą wynikać z błędnej decyzji. Wszystkie te elementy wyrażone są zazwyczaj nie tylko w kreatywnym wizerunku agencji, na którego ocenie poprzestaje większość aspirujących modelek, ale przede wszystkim proponowanej umowie, z której wynikają wszystkie późniejsze prawa i obowiązki modelki. Bardzo łatwo jest zagubić się w długich tekstach pełnych żargonu z branży, dlatego proszę o zwrócenie uwagi na treści dotyczące czasu trwania i wypowiedzenia umowy, praw agenta po rozwiązaniu umowy, praw modela do materiałów zdjęciowych, koszta reprezentacji i wdrożenia w branżę, zakres kompetencji i uprawnienia w podejmowaniu decyzji agenta, obecność kar finansowych, terminów płatności oraz zastosowania wszystkich powyższych elementów za granicą do reprezentacji międzynarodowej. Oparcie współpracy na odpowiednich warunkach, szczególnie z pierwszym przedstawicielem, jest podstawą sukcesu i jakości kariery w branży modelingowej.

Pozostaje do dyspozycji Czytelników do odpowiedzi na pytania dotyczące powyższej kwestii i zapraszam do kolejnego artykułu “Oczami rekrutera”, w którym opiszę wymogi jakie stawiane są aspirującym modelkom w kwestii wizerunku i prezentacji podczas naboru w Polsce i Mediolanie i jak podejść do tego procesu w sposób pozytywny i konstruktywny dla zdrowia i życia osobistego.

Zuzanna Szantar – zawod.modelka@gmail.com
Porady i konsultacje indywidualne. Profesjonalne doradztwo w kwestii logistyki i organizacji pracy modelki. 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *