Nagroda im. Primo Levi dla Adama Michnika. Spotkanie z laureatem nagrody w niedzielę w Genui

Adam Michnik, polski intelektualista, historyk, eseista, dziennikarz, działacz polityczny, redaktor naczelny Gazety Wyborczej, został laureatem tegorocznej,  międzynarodowej nagrody “Primo Leviego”  przyznawanej co roku, przez Centrum Kultury Primo Levi w Genui.

Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się w niedzielę, 2 grudnia o godzinie 17.45  w Sali del Maggior Consiglio w Pałacu Dożów (Palazzo Ducale) w Genui.

Tradycja  przyznawania tejże nagrody, której patronem jest urodzony w Turynie, włoski pisarz pochodzenia żydowskiego, Primo Levi, więzień Oświęcimia, autor wstrząsających opowieści o obozach zagłady, cieszy się długą i bogatą historią. W ciągu ostatnich 26 lat zostały nią wyróżnione tak wybitne osobistości jak  m.in: Andrzej Wajda, David Grossman Sebastiao Salgado, Nadine Gordimer, Willy Brandt, Shimon Peres, Steven Spielberg Simon Weil, Amos Oz i wiele innych.
W tym roku Centrum Kultury Primo Levi postanowiło nagrodzić po raz kolejny Polaka; poprzednio, w roku 1992 laureatem tego prestiżowego wyróżnienia  został Andrzej Wajda.

Adam Michnik zostanie nagrodzony za całokształt swojej wieloletniej działalności i postawy obywatelskiej jako człowiek szerzący ideały wolności myśli i słowa, pokoju, demokracji i wzajemnej tolerancji, niosący wiedzę i nawołujący  do nawiązywania dialogu nawet w najbardziej zaostrzonych sytuacjach.

Wybór Adama Michnika nie jest przypadkowy, jego postać jest przykładem człowieka który zawsze stał po stronie prawdy, począwszy od lat 60-tych kiedy to rozpoczynał w Polsce swoją walkę przeciwko ówczesnemu  reżimowi rządzącemu krajem, mając zawsze na celu popieranie  procesów demokratycznej odnowy Polaków. Nieuleczalny optymista, wierzący w swoje przekonania, nie poddający się nawet w najbardziej dramatycznych sytuacjach, a przeżył ich wiele. Warto przyjść i posłuchać osobiście jego opowieści. Spotkanie z Adamem Michnikiem już w przyszłą niedzielę 2 grudnia. Zapraszam!

Korespondencja z Genui: Dorota Czałbowska

 

fot. www.palazzoducale.genova.it
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *