Ozdoby świąteczne własnej roboty – najciekawsze propozycje

Wielkimi krokami zbliża się najbardziej magiczny czas w roku: święta Bożego Narodzenia. W polskiej tradycji związane są one nie tylko ze spotkaniami rodzinnymi, dzieleniem się opłatkiem i kolędowaniem, ale również przystrajaniem choinki. W sklepach znajdziemy obecnie ogromny wybór przeróżnych ozdób świątecznych. Warto jednak pokusić się o ich samodzielne wykonanie. Jakie ozdoby świąteczne zrobi każdy niezależnie od wieku i posiadanych zdolności plastycznych? Poniżej wybrane przez nas propozycje.

 

 

Łańcuch ze słomy

To ozdoba prosta w wykonaniu, a jednocześnie niezwykle efektowna. Aby przygotować łańcuch ze słomy, potrzebne są:
-słoma pocięta na około dwucentymetrowe kawałki – nie może to być słoma prasowana;
-bibuła niekarbowana – może być w dowolnym kolorze, ale najładniej wygląda łańcuch wykonany z bibuły białej.
Dodatkowo potrzebna będzie nić oraz igła do szycia. Z bibuły wycinamy kółeczka o średnicy niewielkiego kieliszka i gęsto nacinamy, pozostawiając cały środek. Następnie składamy po dwa – trzy kółeczka i delikatnie „trzepiemy” je palcami. Na nitkę nawlekamy na zmianę raz bibułkę, raz słomę. Łańcuch pięknie komponuje się z choinką, która ubrano innymi własnoręcznie robionymi ozdobami.

 

Złote i srebrne szyszki

Na tradycyjnie ubranej choince nie może zabraknąć szyszek. Jest to niezwykle efektowna, a jednocześnie bardzo prosta w wykonaniu ozdoba. Szyszki wystarczy pomalować złotą bądź srebrną farbą. Jeśli chcemy, aby bardziej przyciągały wzrok, możemy dodatkowo posypać je brokatem. Aby były jeszcze bardziej ozdobne, można dokleić do nich kokardki w dowolnym kolorze. To ozdoba bardzo trwała, która służyć nam będzie przez kilka sezonów. Na choince świetnie prezentują się również orzechy włoskie pomalowane na złoty czy srebrny kolor. Aby wykonać taką ozdobę, wystarczy u nasady orzecha wbić delikatnie malutki gwoździk, który posłuży do zawiązania kokardki. Dzięki niej orzechy będzie można powiesić na choince. Zarówno orzechy, jak i szyszki można pomalować farbą w sprayu bądź skorzystać z pędzelka.

 

Pawie oczka

To ozdoba choinkowa znana chyba każdemu z nas jeszcze z czasów szkolnych. Aby ją wykonać, potrzebne są:
-blok techniczny;
-papier kolorowy;
-nici.
Na papierze kolorowym odrysowujemy kółka w różnym rozmiarze, które następnie wycinamy. Naklejamy je na blok techniczny, zachowując kolejność od największego do najmniejszego. Przewlekamy nić, co pozwoli nam powiesić ozdobę na choince. Pawie oczka można urozmaicić, sięgając po brokat czy koraliki, które możemy umieścić na nitce, a następnie przymocować je w dolnej części ozdoby.

Własnoręcznie wykonane ozdoby świąteczne sprawią, że choinka nabierze indywidualnego charakteru. Oczywiście można łączyć je z bombkami i innymi ozdobami, jakie znajdziemy w sklepach. W przygotowywanie ozdób choinkowych warto zaangażować się całą rodziną. To doskonała okazja do tego, aby spędzić razem nieco czasu i jeszcze bardziej się do siebie zbliżyć. Wszak Boże Narodzenie to nie tylko prezenty i choinka, ale przede wszystkim bycie razem.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z InspirelloDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *