Jak urządzić sypialnię dla rodzeństwa?

Pokój dziecięcy powinien być dostosowany do potrzeb najmłodszych użytkowników. Przestrzeń dla dziecka powinna zostać tak zorganizowana, aby dziecko dobrze się w niej czuło, miało miejsce zarówno do nauki, jak i do zabawy oraz mogło rozwijać swoje zainteresowania. Pokój dziecięcy to również miejsce,w którym dzieci przyjmują także swoich gości. Jego aranżacja jest więc zadaniem bardzo trudnym. Trudność wzrasta, gdy rodzice stają przed zadaniem urządzenia pokoju dla rodzeństwa. Jak go urządzić, aby każde z dzieci czuło się w nim równie dobrze?

 

 

Podział na strefy

W przypadku, gdy w jednym pokoju ma zamieszkać rodzeństwo idealnym rozwiązaniem jest jego podział ścianką działową. Rozwiązanie to jest możliwe tylko wtedy, gdy na pokój dziecięcy przeznaczyliśmy ten, który ma największą powierzchnię. Rozwiązanie takie jest więc stosowane wyjątkowo rzadko. Nawet jednak w małym pokoju przeznaczonym dla rodzeństwa da się wyodrębnić strefy do nauki, zabawy, wypoczynku. Poszczególne strefy można w pokoju dla dzieci wydzielić wykorzystując do tego celu regał lub parawan. Dzięki temu każde z dzieci będzie miało poczucie, że dysponuje namiastką własnego pokoju; w ten sposób każde z dzieci zachowa również odrobinę intymności.

 

Wybór mebli

To również jest zadanie bardzo trudne, szczególnie w przypadku, gdy jest to pokój o niewielkim metrażu. Wstawienie dwóch łóżek może być niemożliwe z uwagi na to, że po prostu w pokoju brakuje miejsca. Rozwiązaniem, które bardzo dobrze sprawdza się w takiej sytuacji jest piętrowe łóżko. W przypadku, gdy pokój ma dużą powierzchnię, lepiej od razu jest kupić dwa oddzielne łóżka. Pozostałe meble, które znajdą się w dziecięcym pokoju powinny być uniwersalne, a nie miniaturowe. Koniecznie w pokoju dziecięcym, który jednocześnie pełni funkcję sypialni, pokoju do nauki (w przypadku starszych dzieci), pokoju do zabawy, powinno znaleźć się miejsce, w którym te zabawki będzie można przechowywać. W przypadku dzieci w wieku szkolnym w pokoju musi znaleźć się również miejsce na biurko. Sytuacja idealna to taka, gdy każde z dzieci ma własne biurko.

 

Jak wykończyć pokój?

W przypadku sypialni dla rodzeństwa jest to chyba najbardziej trudne zadanie, które czeka rodziców. Z pewnością nawet najbardziej kochające się rodzeństwo może mieć różne zdanie na temat tego, jakie kolory powinny znaleźć się na ścianach ich wspólnej sypialni. Rozwiązaniem, które powinny zadowolić obie strony jest wybranie neutralnych kolorów, szczególnie jeśli będzie to sypialnia dla dziewczynki i dla chłopca. Nie zawsze jednak udaje się osiągnąć kompromis. W takiej sytuacji pamiętajmy o tym, że podzieliliśmy pokój na dwie strefy – pomalujmy ściany w każdej z nich na inny kolor.

 

Pogodzenie potrzeb dwójki dzieci w jednym pokoju z pewnością jest zadaniem bardzo trudnym. Pokój będzie im przecież służył jednocześnie jako miejsce do nauki i zabawy oraz jako sypialnia. Aranżacja pokoju dla rodzeństwa jest więc zadaniem bardzo trudnym, co nie znaczy, że jest to zadanie, którego nie da się wykonać.

 

 

Artykuł powstał we współpracy z selene.plDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *