Włochy: tragedia 3 dzieci na stokach narciarskich: Zginęła też 8 letnia córka Polki

Większość z nas kocha białe szaleństwo na nartach, musimy jednak pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa obowiązujących na stokach narciarskich. Wystarczy bowiem kilka chwil nieuwagi, aby wspaniała zabawa zamieniła się w wielką tragedię. We Włoszech w ciągu ostatnich kilku dni na stokach zginęły 2 małe dziewczynki, trzecia natomiast walczy w szpitalu o życie.

2 stycznia na stoku „Imbuto” w Sauze d’Oulx (prowincja Torino) zginęła mała Camilla Compagnuci. Dziewczynka straciła panowanie nad nartami, zaczęła koziołkować przez około 50 metrów, po czym z dużą prędkością uderzyła w barierkę chroniącą od wiatru. Dziecko zmarło w wyniku odniesionych ran na oczach przerażonego ojca.

3 stycznia na stoku w Sappada (prowincja Udine) inna dziewczynka została bardzo poważnie ranna podczas treningu, który organizowany był przez szkółkę narciarską. Trening odbywał się na… czarnej trasie, czyli tej najszybszej, najtrudniejszej i przeznaczonej tylko dla najbardziej doświadczonych narciarzy. W wyniku zderzenia z inną narciarką dziewczynka doznała poważnego urazu klatki piersiowej i licznych złamań.

4 stycznia w Corno del Renon, blisko Bolzano, na stoku zginęła Emily F. , córka Polki – Renaty D. Kobieta zjeżdżała z dzieckiem na sankach i przez pomyłkę znalazła się na czarnej trasie-Shwarsee 2. Kobieta najprawdopodobniej nie zauważyła tablic, które zabraniały wjazdu na sankach na ten najtrudniejszy szlak. Polka straciła kontrolę nad sankami i wypadła z dzieckiem z trasy, uderzając z impetem w drzewo. Mała Emily, która siedziała z przodu, zginęła na miejscu. Pani Renata została natomiast przetransportowana w bardzo ciężkim stanie do szpitala.

Aby nie dochodziło więcej do podobnych tragedii lub aby chociaż było ich mniej, pamiętajmy wszyscy o przestrzeganiu Międzynarodowego Dekalogu Narciarza, opracowanego przez Komitet Prawniczy FIS(Międzynarodowej Federacji Narciarskiej).

  1. Zachowuj się tak, by nikomu nie zagrażać i nie spowodować żadnej szkody.
  2. Panuj nad szybkością i sposobem jazdy. Poruszaj się tak, by w razie konieczności móc zatrzymać się lub skręcić
  3. Wybieraj taki tor jazdy, na którym unikniesz wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku
  4. Wyprzedzać możesz z każdej strony, ale tylko w takiej odległości, która zapewni innemu narciarzowi przestrzeń do wszelkich jego manewrów.
  5. Narciarz,który wjeżdża na drogę zjazdu lub po zatrzymaniu się znowu chce ruszać, ma obowiązek sprawdzić czy może to uczynić bez zagrożenia dla siebie i inny.
  6. Tylko w razie absolutnej konieczności można zatrzymać się w miejscach zwężeń i złej widoczności. Po upadku narciarz musi usunąć się z toru jazdy tak szybko, jak to tylko możliwe
  7. Narciarz może schodzić lub podchodzić tylko skrajem trasy
  8. Narciarz ma obowiązek stosowania się do znaków i sygnalizacji
  9. W razie wypadku narciarz ma obowiązek niesienia pomocy
  10. Każdy kto uczestniczy w wypadku lub jest jego świadkiem, powinien podać swoje dane osobowe.

Pamiętajmy również o zakładaniu kasku oraz o odpowiednim wyborze trasy, której poziom trudności jest adekwatny do naszych możliwości.

Korespondencja: Józefina Plesner
One thought on “Włochy: tragedia 3 dzieci na stokach narciarskich: Zginęła też 8 letnia córka Polki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *