Pismo Pani Konsul Agaty Ibek Wojtasik na temat uroczystości na Monte Cassino

Poniżej publikujemy pismo Pani Konsul Agaty Ibek Wojtasik na temat uroczystości na Monte Cassino:

Szanowni Państwo,

w związku z przygotowaniami do obchodów 75. rocznicy Bitwy o Monte Cassino i wyzwolenia Regionu Marche przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa, Wydział Konsularny Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie pragnie uprzejmie powiadomić, że uroczystości na Cmentarzu Polskim na Monte Cassino z udziałem najwyższych władz państwowych i weteranów walk odbędą się w dniu 18 maja, najprawdopodobniej w godzinach popołudniowych. Szczegóły logistyczne zostaną Państwu przekazane w niedługim czasie, po uzyskaniu wytycznych Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – głównego organizatora obchodów.

Na chwilę obecną nie posiadamy potwierdzenia daty upamiętnienia na Cmentarzu Polskim w Loreto, aczkolwiek należy się liczyć z tym, że przypadnie ona na 17 lub 19 lipca (uroczystości rocznicowe związane z wyzwoleniem Ankony odbywają się tradycyjnie w godzinach porannych w dniu 18 lipca).

W kontekście tak ważnej rocznicy, zapraszamy Państwa do połączenia sił i odnalezienia lub opracowanie listy obecnie zamieszkujących we Włoszech rodzin polskich kombatantów, szczególnie jeśli są one zainteresowane podtrzymywaniem kontaktów z Polonią. Wymiana doświadczeń i wspólna, polska historia mogą zaowocować realizacją nowych projektów i przyczynić się to tego, by pamięć o czynie polskich żołnierzy pozostała zawsze żywa.

W kontekście tegorocznych upamiętnień, Wydział Konsularny opracowuje na stronie urzędu zakładkę, w której umieszczone zostaną linki z ciekawymi wywiadami z weteranami walk, materiały historyczne i dokumentalne, z których będą mogli Państwo korzystać. W siedzibie Ambasady RP zostanie zorganizowana wystawa okolicznościowa, na której zaprezentowane zostaną publikacje i pamiątki związane z historią 2. Korpusu Polskiego. Bylibyśmy wdzięczni za wypożyczenie w tym celu posiadanych przez Państwa pamiątek, takich jak zdjęcia, naszywki wojskowe itd. Ze względów organizacyjnych, zbiórka eksponatów trwać będzie do końca lutego br.

Serdecznie prosimy o rozważenie organizacji i przesłanie do wydziału Konsularnego propozycji programowych i pomysłów, towarzyszących tej wyjątkowej rocznicy. Za Państwa zgodą, harmonogram zostanie umieszczony w zakładce.

Pozostajemy do Państwa dyspozycji w przypadku wszelkich zapytań, które prosimy kierować na adres e-mailowy [email protected]

Łączę serdeczne pozdrowienia,

Agata Ibek – Wojtasik,

Konsul RP
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

83 − 78 =