Dlaczego warto jeździć konno?

Jazda konna to niezwykle interesująca forma rekreacji. Osoby, które spróbują jazdy konnej, łapią bakcyla i zaczynają z ogromną mocą oraz radością inwestować w swoją nową pasję. Obcowanie z końmi, kontakt z przyrodą, to znakomity pomysł na spędzanie wolnego czasu. Regularność uprawiania jazdy konnej to same zalety. O czym należy więc wiedzieć, zanim na dobre zakochamy się w koniach i każdą wolną chwilę, będziemy chcieli spędzać w siodle? Dlaczego warto jeździć konno?

Zdecydowana poprawa samopoczucia

Ludzie, którzy zdecydowali się postawić na aktywność poprzez jazdę konną, chwalą sobie taki stan rzeczy. Możliwość obcowania z dostojnym zwierzęciem, jakim jest koń, regularna jazda na świeżym powietrzu, wszystko to przyczynia się do polepszenia samopoczucia. Trzeba również pamiętać o tym, że w trakcie jazdy konnej wydziela się hormon szczęścia, czyli endorfina. Dzięki temu każdy, kto jeździ konno, dostaje potężny zastrzyk pozytywnej energii.

Jazda konna wpływa na jakość ludzkich mięśni

Osoby, które regularnie dosiadają konie, mogą pochwalić się znakomitymi mięśniami. Nie jest tajemnicą, że w trakcie jazdy konnej niektóre partie mięśni idealnie są wzmacniane. Najlepsze efekty widać na łydkach, udach, a także pośladkach i brzuchu. Zyskują również mięśnie kręgosłupa i grzbietu, które doskonale się wzmacniają. Trzeba również wspomnieć, że regularne dosiadanie konia pozwala znakomicie wymodelować sylwetkę.

Poprawa stanu zdrowia, lepsza kondycja

Regularne wizyty w stadninach koni. Częste dosiadanie konia pozytywnie wpływa na stan ludzkiego zdrowia, przede wszystkim zmniejsza się ryzyko chorób serca. Wysiłek, jaki należy włożyć w przygotowanie konia oraz jazdę konną, znakomicie wpływa na ludzką kondycję.

Jazda konna i jej wpływ na koordynację

Pozytywem, jaki płynie z jazdy konnej, jest fakt znacznej poprawy koordynacji ruchowej. Szczególnie zaleca się regularną jazdę konną osobom niedowidzącym, gdyż oprócz lepszej koordynacji, poprawiają one swój refleks. Są to niezwykle przydatne umiejętności w codziennym życiu.

Aktywność fizyczna na najwyższym poziomie

Godzina z koniem pozwala spalić nawet 600 kalorii. Jest to więc znakomita wiadomość dla tych, którzy walczą ze zbędnymi kilogramami. Dodatkowo należy tutaj wspomnieć, że nie tylko sama jazda konna pozwala spalić zbędne kalorie. Również wszystkie czynności związane z dbaniem o konia, stan stajni, są niezwykle pomocne w zrzucaniu kilogramów.

Jazda konna znakomitą rozrywką dla każdego

Nie ulega żadnej wątpliwości fakt, że jeżdżąc konno, znakomicie się bawimy. Tak naprawdę jest to aktywność fizyczna dla każdego, niezależnie od wieku. Co więcej, jazda konna jest niezwykle zaraźliwą pasją. Wystarczy tylko raz przejechać się konno, aby zacząć dostrzegać pozytywne aspekty tego sportu. Kto raz przejedzie się na koniu, będzie chciał więcej.

Walka ze stresem

Jeżdżąc konno, można zapomnieć o rzeczywistości. Jazda konna okazuje się być znakomitym sposobem na walkę ze stresem. Jazda na łonie natury, wycieczka po polach czy lasach, pozwala „wyłączyć się”, w całości pozostawić za sobą wszystko, co przyziemne. Nie ulega żadnej wątpliwości, że jazda konna skutecznie niweluje stres.

Jazda konna niezwykle pomocna w leczeniu

Okazuje się, że jazda konna jest nie tylko znakomitą rozrywką, pasją. To również pomoc w leczeniu najróżniejszych schorzeń, chorób. Osoby, cierpiące na najróżniejsze choroby, poprzez regularną jazdę konną, znacznie mogą poprawić swój stan zdrowia. Wystarczy wymienić choćby pomoc w walce z urazowym uszkodzeniem mózgu, urazami rdzenia księgowego, autyzmem czy ADHD.

Konie i pozytywna dawka adrenaliny

Warto raz na jakiś czas dostarczyć organizmowi pozytywną dawkę adrenaliny. I właśnie jazda konna zagwarantuje nam zastrzyk adrenaliny, szczególnie gdy mowa o jeździe w galopie. Kto szybko jeździł na koniu, wie doskonale, o czym mowa.

Jazda konna i rozwój osobisty

Przy korzyściach wynikających z jazdy konnej, koniecznie należy wspomnieć o rozwoju osobistym. Człowiek, który regularnie obcuje z końmi, rozwija w sobie empatię do zwierząt. Osoby, które preferują regularne wyprawy na konie, stają się bardziej odpowiedzialne. Jazda konna uczy cierpliwości, rozwija intelekt, a także pozytywnie wpływa na pewność siebie.

Możliwość poznania nowych ludzi

Na pewno wśród zalet jazdy konnej, trzeba odnotować możliwość poznania nowych osób. To szczególnie istotne w czasach, kiedy większość relacji międzyludzkich opiera się o najróżniejsze narzędzia internetowe. Co ważne, ma się pewność, że trafiło się na pokrewne dusze, podzielające nasze pasje.

Artykuł został przygotowany we współpracy z portalem: https://www.gnl.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *