Sposoby na smog

Coraz częściej słyszymy o smogu – nic w tym dziwnego, ponieważ jest to zjawisko niebezpieczne dla naszego zdrowia. Powstaje w procesie mieszania się mgły z dymem i spalinami. Niestety smog trafia również do naszych domów. Właśnie dlatego musimy nauczyć się z nim walczyć. Kilka trików wystarczy, żeby z czystym sumieniem odetchnąć czystym powietrzem!

Domowy oczyszczacz powietrza

Pierwsze urządzenie, które niewątpliwie wpływa na powietrze w domu, to oczyszczacz powietrza. Za pomocą dokładnej filtracji usuwa zdecydowaną większość szkodliwych pyłów. Każdy oczyszczacz powietrza ma wbudowany wentylator, który umożliwia zasysanie powietrza. Dzięki systemowi filtrów wypuszcza je z powrotem, ale pozbawione zanieczyszczeń i szkodliwych cząsteczek. Niektóre oczyszczacze mają funkcję nawilżania powietrza. Jest to przydatny dodatek, ponieważ para wodna przenosi zanieczyszczenia “do parteru” czyli na podłogę. Z nawilżaniem nie warto jednak przesadzać, ponieważ sprzyja rozwojowi grzybów i pleśni. Domowym oczyszczaczem powietrza mogą być również rośliny. Czasem wystarczy tylko jeden kwiat w pokoju, aby mikroklimat uległ drastycznej poprawie. Jakie rośliny najlepiej nadają się do tej roli? Dużo mówi się o epipremnum złocistym, które usuwa smog oraz toksyny, a następnie przetwarza je wewnątrz liści. Inną popularną rośliną jest wężownica, która gromadzi wodę jak kaktus i produkuje tlen, nawet kiedy śpimy. Ponadto nie jest wymagająca, sprawi się więc w mieszkaniu zabieganych domowników.

Odkurzanie domu

Zmywanie kurzu czy odkurzanie może nam się wydawać trywialne, jednak eksperci radzą, aby w okresie jesienno-zimowym częściej sprzątać! Dzięki temu pozbędziemy się z domu zanieczyszczeń mogących podrażniać układ oddechowy. Regularne odkurzanie nie pomoże w walce z zabrudzeniami, jeżeli nasz sprzęt nie będzie do niego odpowiednio przygotowany. Worek do odkurzacza powinien być syntetyczny. Tego rodzaju produkt wykonany jest z mikrowłókien, które zapewniają lepszą filtrację i zatrzymują alergeny takie jak kurz i pyłki wewnątrz urządzenia. Ponadto worki syntetyczne są odporne na urazy mechaniczne – ryzyko rozerwania worka po wypełnieniu praktycznie nie istnieje. Odkurzacz z workiem syntetycznym to nie wszystko, bardzo ważny jest również filtr HEPA. Wszystkie filtry HEPA neutralizują zanieczyszczenia takie jak: pleśń, pyłki, sierść i roztocza kurzu domowego. Filtry najwyższej klasy (H13 i H14) poradzą sobie również z niektórymi wirusami (np. odry czy grypy) i bakteriami (np. pałeczka zapalenia płuc). Tego rodzaju produkty znajdziesz na stronie www.swiatworkow.pl.

Systemy wentylacji

Aby mieszkanie było wolne od smogu i innych zanieczyszczeń czających się w powietrzu warto regularnie sprawdzać systemy wentylacji. Jeżeli są czyste i sprawne, pomogą nam zapobiec wielu alergiom, a także chorobom dróg oddechowych. Najważniejsze są systemy wentylacji w łazience i kuchni – to tam zazwyczaj jest wilgotno i ciepło, co sprzyja rozwojowi grzybów. Ważne jest również wietrzenie. Krótkotrwały przeciąg w dni o dobrej jakości powietrza pomoże poprawić jakość powietrza w domu.

Artykuł opracowany przez firmę ŚwiatWorków specjalizującą się w sprzedaży worków do odkurzaczy.Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *