Projekt: Verso un’ecologia della biosfera

24 uczniów z polskich szkół (w wieku od 16 do 19 lat) będzie brało udział w projekcie : ‚ Verso un’ecologia della biosfera‚, organizowanym przez gminę i bibliotekę w Tiriolo, w Kalabrii. Młodzi Polacy (wraz z kilkoma wolontariuszami z Padwy i Chorwacji) będą pomagali swoim rówieśnikom z południa Włoch zasadzić w ich miejscowości 700 drzew i krzewów. Drzewostan w Kalabrii został bardzo poważnie zniszczony w wyniku ogromnych pożarów, które trawiły ten region latem w 2017 roku.
Niektórzy z Polaków brali już wcześniej udział w podobnym przedsięwzięciu – wraz ze słynnym profesorem Pasquale Policastro z Uniwersytetu Szczecińskiego sadzili drzewa w Portugalii oraz w Afryce (‚Wielka Zielona Ściana’ – inicjatywa zalesienia 7 tysięcy kilometrów pustyni).
Patronat nad włoskim projektem objął Uniwersytet Szczeciński, a także Instytut Badawczy Leśnictwa w Starościnie, Archidiecezja Szczecińska, Parafia w Tiriolo, Instytut Rolniczy w Catanzaro, Organizacja Calabria Verde, Agencja ForAgrilConsulting w Margone (prowincja Cosenza) oraz liczne regionalne stowarzyszenia.
Włoska operacja zalesiania Kalabrii powiązana jest również z działalnością fundacji ‚Scholas occurrences’ (pod patronatem Kościoła katolickiego), która ma na celu wspieranie więzi między wszystkimi szkołami na świecie.

Foto: Pixabay


Młodym, w zalesianiu kalabryjskiej miejscowości oraz jej okolic, towarzyszyć będą : profesor Policastro, dyrektorzy regionalnych dyrekcji Polskich Lasów Państwowych, nauczyciele z Polski, Padwy i Catanzaro.
Uczniowie włoskich i polskich szkół będą nie tylko mieli możliwość, aby pracować razem i wspólnie przyczyniać się do ochrony ekosystemu. Sadzenie drzew będzie dla nich również okazją do integracji – poznania nowej kultury, rozmów w języku angielskim, zawarcia ciekawych przyjaźni.
Młodzi Włosi będą mieli także szansę , aby odwdzięczyć się polskim kolegom – zostali bowiem zaproszeni na zalesianie Polski, które odbędzie się już w kwietniu.

Foto: Pixabay


Organizatorzy projektu podkreślają, że ich celem jest budowanie świadomości u młodych ludzi (pochodzących z różnych krajów i odmiennych kultur), że ponoszą odpowiedzialność za ich wspólny dom- ziemię. Akcja sadzenia drzew ma uświadomić młodym ludziom, że szacunek do przyrody i środowiska jest wyrazem szacunku do samego siebie . Przyszłość należy do młodych i tylko od nich zależy, czy będą ją budowali wspólnie – w oparciu o zasady braterstwa, solidarności i z szacunkiem do otaczającej przyrody i środowiska.

Korespondencja z Kalabrii: Józefina Plesner

Wszelkie prawa zastrzeżone
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *