Czym zajmuje się lekarz rodzinny i jak go wybrać?

Lekarz rodzinny jest lekarzem pierwszego kontaktu, który pomaga pacjentom wtedy, gdy pojawiają się jakieś problemy zdrowotne.

Charming female doctor giving advice to a female patient.

Medycyna rodzinna jest działem medycyny, który skupia się na diagnozowaniu i leczeniu wszystkich członków rodziny. Lekarz rodzinny, czyli lekarz medycyny rodzinnej zapewnia odpowiednią opiekę zarówno najmłodszym, jak i najstarszym pacjentom, a w razie skomplikowanych przypadków kieruje ich do odpowiednich specjalistów. 

Aktualnie, zgodnie z przepisami, każdy z nas ma prawo do posiadania własnego lekarza rodzinnego. Możemy wybrać go samodzielnie i możemy także go zmienić na innego, jeśli nie będziemy w pełni zadowoleni z jego usług. 

Czym dokładnie zajmuje się lekarz rodzinny? Z jakimi dolegliwościami można się do niego udać? Jak wybiera się lekarza rodzinnego i jak można dokonać jego zmiany? 

Zakres obowiązków lekarza rodzinnego

  • udzielanie porad lekarskich dla pacjentów
  • zlecanie odpowiednich badań diagnostycznych dla pacjenta
  • stawianie diagnozy
  • leczenie pacjentów z mniej poważnymi schorzeniami
  • kierowanie pacjentów do specjalistów – wystawianie skierowań
  • długotrwała opieka dla pacjentów przewlekle chorych
  • promowanie zdrowego stylu życia 

Lekarz rodzinny jako lekarz pierwszego kontaktu jest gotowy do pomocy pacjentowi w wielu różnych przypadkach – wtedy, gdy zapisanie się na wizytę do specjalisty nie jest jeszcze konieczne.

Przykładowo, do lekarza rodzinnego możemy udać się z przeziębieniem lub grypą, gdy podejrzewamy u siebie nadciśnienie, gdy pojawia się ból pleców lub problemy gastrologiczne. Lekarz rodzinny na podstawie wywiadu z pacjentem oraz odpowiednich badań będzie mógł określić przyczynę problemów – jeśli leczenie nie jest skomplikowane, może prowadzić je samodzielnie, ale może także skierować pacjenta do specjalisty w danej dziedzinie. 

Zatem lekarz rodzinny jest zawsze do dyspozycji pacjentów, gdy mają oni problemy zdrowotne, ale nie wiedzą, co może być ich przyczyną. Wizyta u lekarza pierwszego kontaktu będzie wtedy najlepszym wyborem. 

Wybór i zmiana lekarza rodzinnego

Pacjent może wybrać lekarza rodzinnego samodzielnie. Może być to lekarz z lokalnego ośrodka zdrowia, ale również z innych ośrodków – nie tylko w miejscowości zamieszkania, ale również w innych lokalizacjach. 

Wyboru lekarza rodzinnego dokonujemy na odpowiednim druku, tak zwanej deklaracji wyboru – można pobrać go ze strony Narodowego Funduszu Zdrowia lub uzyskać w ośrodkach zdrowia. Jeden pacjent może mieć tylko jednego lekarza rodzinnego. 

Jeśli okazuje się, że dany lekarz rodzinny nie odpowiada w pełni pacjentowi, na przykład nie poświęca mu wystarczającej ilości czasu podczas wizyty, może on dokonać zmiany lekarza na innego. Wówczas zmiany dokonujemy w nowym ośrodku zdrowia – nie ma obowiązku informować dotychczasowego lekarza rodzinnego. 

Pacjent może dokonać dwukrotnej bezpłatnej zmiany lekarza rodzinnego wciągu roku. Każda kolejna zmiana będzie kosztowała 80 złotych. Opłata nie jest pobierana wtedy, gdy zmiana lekarza nastąpiła z przyczyn niezależnych od pacjenta, na przykład w wyniku przeprowadzki, zwolnienia danego lekarza rodzinnego. 

Zatem jeśli pacjent nie jest całkowicie zadowolony z jakości opieki lekarza rodzinnego, może on dokonać jego zmiany – w ten sposób może wybrać najlepszego specjalistę dla siebie, a także dla swoich bliskich, na przykład dzieci. 

Lekarz rodzinny – nie tylko na NFZ

Z usług lekarzy rodzinnych możemy korzystać w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na Narodowy Fundusz Zdrowia, ale warto wskazać, że nie jest to jedyna propozycja. 

Także mamy możliwość korzystania z usług lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w prywatnych placówkach. W tym przypadku musimy liczyć się już z opłatą, chyba że posiadamy wykupiony odpowiedni pakiet ubezpieczeniowy pozwalający na korzystanie z usług bez dodatkowych kosztów. Cena wizyty prywatnej u lekarza rodzinnego to od około 60 do 150 złotych. 

Warto także wskazać, że wiele prywatnych placówek medycznych posiada podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, dlatego też oferują one swoje usługi w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego – bez opłat pobieranych od ubezpieczonych pacjentów. 

Artykuł powstał we współpracy z Przychodnią Zdrowia prima-med.info z Krakowa.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *