„Od Halki do Rosemary” – Koncert w Instytucie Polskim w Rzymie z okazji rocznic Stanisława Moniuszki i Krzysztofa Komedy

W rok 2019. wypadają dwa jubileusze, ważne dla polskiej kultury: 200. rocznica urodzin Stanisława Moniuszki oraz 50. rocznica śmierci Krzysztofa Komedy Trzcińskiego. Z tej okazji w Instytucie Polskim w Rzymie, przy Via Vittoria Colonna 1, w niedzielę, 31 marca 2019, o godz. 17, odbędzie się koncert, którego tytuł, „Od Halki do Rosemary”. nawiązuje do bohaterek opery Moniuszki „Halka” i kołysanki Komedy z filmu Romana Polańskiego „Rosmary’s Baby”. Senat RP rekomenduje w 2019 celebrowanie Roku Moniuszkowskiego, obie rocznice figurują też na liście obchodów Unesco 2019.

Celem projektu jest przypomnienie tego, co łączy obu kompozytorów, żyjących w różnych epokach i tworzących kompletnie odmienną muzykę. Wspólne jest to, że każdy z nich wykreował nową jakość w świecie muzyki. Stanisław Moniuszko uznawany jest za ojca „polskiej opery narodowej”, a Krzysztof Komeda za twórcę tzw. „polskiej szkoły jazzu”. Moniuszko skomponował kilka oper oraz liczne pieśni patriotyczne, Komeda setki kompozycji jazzowych i muzykę do wielu filmów, m.in. Polańskiego, Wajdy, Skolimowskiego. W Rzymie, podczas koncertu, repertuar Moniuszki zaprezentuje polska śpiewaczka operowa, Monika Przygoda (sopran), a kompozycje Komedy, do tekstów Agnieszki Osieckiej, zaśpiewa akompaniująca na fortepianie polska pianistka, Karolina Żuk.

Rzymski koncert, przy wsparciu Wydziału Konsularnego Ambasady Polskiej we Włoszech, realizują wspólnie 2 organizacje pozarządowe: Fundacja Pokolenia Pokoleniom z Polski i Stowarzyszenie Kulturalne Insieme z Włoch, aby zgodnie z ich założeniami statutowymi promować polską kulturę, sztukę i dziedzictwo narodowe w kraju i na świecie.

Organizatorzy planują kolejne koncerty w roku 2019 w Berlinie, Oslo, Warszawie. Partnerami projektu są: Unesco (całośc projektu), Policultura Verein i SprachCafe Polnisch (koncert berliński), Związek Polaków we Włoszech (koncert rzymski), Karolina i Grzegorz Baryga (koncert w Oslo); patronat medialny: TVP POLONIA, PePe TV i Gazzetta Italia. Autorem promocji wizualnej projektu jest grafik i malarz z Berlina, Bogusław Fleck.

Oglądaj zapowiedz koncertu w studio patrona medialnego: TVP POLONIA 04-03-2019
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *